20.03.2013

Ap-politikere foreslår avskaffelse av kongedømmet

slottet (Foto: Junge, Heiko/NTB scanpix)

STATSOVERHODETS SLOTT: Det kongelige slott eies av staten og stilles til disposisjon for landets statsoverhode. Det er bolig og arbeidsplass for kongefamilien.

Foto: Junge, Heiko/NTB scanpix

Fire Ap-representanter foreslår å avskaffe kongedømmet og innføre republikk i Norge. Tirsdag kommer saken opp i Stortinget.

Marianne Marthinsen, Ap (Ap)

VIL VELGE NORGES STATSOVERHODE: Stortingspolitiker Marianne Marthinsen (Ap) sier mange i partiet er kritiske til at man arver makt, slik man gjør i et monarki.

Ap

SV har flere ganger tidligere kommet med dette forslaget, men denne gangen er det ikke bare SV som gjør sin årlige prinsipielle repetisjonsøvelse ved å be Stortinget vedta republikk.

Denne gangen har de fire representanter fra mektige Arbeiderpartiet i ryggen som forslagsstillere.

– Det har alltid vært krefter i partiet som har vært kritiske til at vi har en styreform hvor vi arver makt, men det som er nytt er at det er Ap-representanter som er med på å stille et Grunnlovsforslag om en republikk, sier forslagsstiller Marianne Marthinsen fra Arbeiderpartiet til NRK.

Tror alder i stortingsgruppa gir utslag

Norge er et konstitusjonelt monarki, der Hans Majestet Kongen er landets formelle overhode, men hans oppgaver er i hovedsak representative og seremonielle. Det er Stortinget som bestemmer hvordan landet styres i praksis.

– Jeg tror at hvis vi skulle ha valgt styreform i dag, så ville monarki ikke ha fått flertall, sier Marthinsen.

Ifølge Ap-politikeren kan årsaken til at SV tirsdag ikke står alene bak kravet om republikk, endringer innad i stortingsgruppa:

– Det er kanskje et uttrykk for at vi har en yngre stortingsgruppe enn det vi har hatt tidligere, og at det å ha en kritisk holdning til styreform og til makt som arves, er noe som har fått innpass i vår stortingsgruppe.

Morgennytt: Jette Christensen (Ap) er blant de som står bak forslaget. Per Olaf Lundteigen fra Senterpartiet mener det blir galt å si at et kongedømme ikke er demokratisk.

Marthinsen innrømmer at Norge trolig er et stykke unna fra å få flertall for avskaffe monarkiet per i dag. Hun mener likevel republikk er det riktige for landet:

– Det å ha folkelige, godt likte statsoverhoder er fullt forenlig med at statsoverhodet velges av folket. tror noe kanskje er i ferd med å endre seg, sier Marthinsen.

Monark og republikk

Monarki er en styreform hvor statens øverste representant, monarken, er konge eller annen fyrste (herunder også regjerende dronning). Monarkiet er enten innskrenket monarki (Grl. § 1) eller uinnskrenket monarki, etter som fyrstens makt er rettslig begrenset ved forfatningen eller ikke. Man skjelner også mellom valgmonarki og arvelig monarki, bestemt etter den måten tronen besettes på. Norge er siden 1814 et innskrenket, arvelig monarki, mens Danmark-Norge frem til 1660 var et valgmonark.

Det norske kongehus kom på tronen med Haakon 7 i 1905.

Republikk er en styreform hvor (det formelle) statsoverhodet ikke er en monark. Ettersom styreformer uten monarkisk overhode (f.eks. med president) kan være svært ulikt organisert, sier betegnelsen republikk svært lite om selve styreformen. Både USA, Russland, Frankrike og Pakistan er republikker. De fleste av dagens nasjonalstater har for øvrig en republikansk styreform. Av og til brukes begrepet i kombinasjoner, som folkerepublikk og islamsk republikk.

KILDE: Store norske leksikon

Innenriks

NRK Butikken