18.03.2010

Abba-Agnetha snakker ut

Agnetha Fältskog gir sitt første ordentlige TV-intervju siden slutten av -80 tallet. Her med  Lasse Bengtson fra TV4, foto ScanpixAgnetha Fältskog gir sitt første ordentlige TV-intervju siden slutten av -80 tallet. Her med Lasse Bengtson fra TV4, foto Scanpix

Agnetha Fältskog (54) har brent seg på å være i offentlighetens søkelys, men hun er ikke en moderne utgave av den lysskye Greta Garbo. Selv sammenligner hun seg med oksen Ferdinand.

ABBAs biografi

ABBA - Diskografi

Det kommer fram i et langt intervju T4s Lasse Bengtsson endelig fikk med Abba-stjernen etter å ha bedt om å få TV-intervjue henne i fire år. Et 40 minutter langt innslag, laget på bakgrunn av en tre timer lang samtale vises denne helgen i «Nyhetsmorgon lördag» i TV4.

Dette er det første skikkelige TV-intervjuet Agnetha Fältskog har gitt siden slutten av 80-tallet. To tidligere intervjuer hun gjorde for TV4 og SVT var sterkt begrenset fra hennes side, men Lasse Bengtsson fikk intervjue Fältskog uten forbehold eller betingelser denne måneden.

Ingen Greta Garbo

Både svenske og utenlandske medier har fremstilt Agnetha Fältskog som en moderne Greta Garbo–figur, som lever godt beskyttet på Ekerö rett utenfor Stockholm. Det bildet kjenner hun seg ikke igjen i.

– Det kommer ikke fra meg og er igjen noe mediene har skapt. Jeg vet ikke hvorfor de lager det bildet av meg, men det er vel en slags straff for at jeg ikke har vist meg fram ofte nok. Da pleier jeg å si til meg selv: «Jeg er heller en original enn en dårlig kopi».

Når hun blir spurt hva forskjellen på henne og Greta Garbo er, svarer hun:

– At jeg stiller opp på denne måten. Jag er kanskje en ensom ulv, men jeg pleier innimellom å sammenligne meg med oksen Ferdinand, som sitter under korkeika.

Når Bengtsson spør henne hva som er så vanskelig med intervjuer, svarer hun:

– Tja, jeg vet ikke... Det er på en måte for mye nerver. Det er en uro der og man vil jo gjerne gi et bilde av seg selv og så videre. Og så blir det ikke alltid sånn. Og så styrer uansett mediene bildet ditt, sier hun og legger til:

– Det kan være slitsomt, siden det bildet ikke stemmer. Da må jeg forsøke å tilrettelegge hvordan jeg egentlig er og det føles som et press.

Abba-solo

I programmet snakker Fältskog også om framtiden, Abba, musikk, skrivearbeidet hennes og hvordan det er å være i det offentlige rom. Ifølge Bengtsson kjente hun ikke engang spørsmålene i forkant.

Fältskog forteller også om nervøsiteten hun følte før hun skulle inn i studio igjen for første gang på 17 år for å spille inn sin siste plate, «My colouring book», og de store kravene hun stiller til seg selv.

Om inspirasjonen til plata har hun sagt at hun først gikk gjennom sin egen platesamling, men også oppsøkte en platebutikk som har spesialisert seg på musikk fra 60-tallet.

– Der fikk jeg nesten feber. Det begynte å vibrere i meg når jeg bladde igjennom plater med Petula Clark, Rita Pavone, Cilla Black, Dusty Springfield og selvfølgelig Connie Francis. Pluss noen menn, som Paul Anka og Neil Sedaka. Jeg kjøpte masse der, sa hun tidligere i år da plata kom ut.

Se også

Lenker

(NTB)