22.03.2010

Gullår for norske bøker

Tolv norske forfattere med internasjonal suksess stilte til skrytefoto i formiddag. Det særnorske ser ut til å pirre lesere i utlandet.

Av:
Sigurd Hartmann
/
Ingrid Sande Larsen

.:Se alle forfatterne posere og Marta Norheim forklare i reportasjen fra Dagsrevyen:.

I formiddag sto tolv av Norges mest kjente forfattere samlet foran Forfatternes hus i Oslo. Fotografiet skal pryde høstens bokkatalog.

Jostein Gaarder, Vetle Lid Larssen og Gro Dahle poserte for Morten Krogvold og den gylne norske litteraturen.Jostein Gaarder, Vetle Lid Larssen og Gro Dahle poserte for Morten Krogvold og den gylne norske litteraturen.

Initiativet kommer fra Den norske forleggerforening og Den norske bokhandlerforening, som har all grunn til å være fornøyd med forfatterstanden her i landet. Dette året ser nemlig ut til å bli et gullår for eksport av norske bøker.

Mer spilt enn Ibsen

Jostein Gaarder, som er klar med ungdomsromanen "Appelsinpiken" til høsten, og Karin Fossum, som også har ny bok rundt hjørnet, er blant forfatterne her i landet som har opplevd stor suksess utenlands.

Jon Fosse hadde også en selvsagt plass på bildet. For tiden blir dramaene hans spilt mer enn Ibsen på Europas scener.

- Mine stykker har blitt spilt en del i et par år. Ibsen har vært spilt svært mye i hundre år. Han har stått gjennom mange prøver, mine oppsetninger kan være en del av en bølge som vil forsvinne, sier Fosse noe beskjedent.

De som står vakkert på rekke og rad på Krogvolds bilde står Jostein Gaarder, Vetle Lid Larssen, Gro Dahle, Anne Holt, Anne Karin Elstad, Roy Jacobsen, Jo Nesbø, Karin Fossum, Anna Bache-Wiig, Gunnar Stålsett, Jon Fosse og Mattis Øybø.

Morten Krogvold foreviget de kjente forfatteransiktene foran Forfatternes Hus i formiddag.Morten Krogvold foreviget de kjente forfatteransiktene foran Forfatternes Hus i formiddag.

Gaarder har banet vei

NRKs litteraturmedarbeider Marta Norheim tror Jostein Gaarders enorme suksess med Sofies verden har åpnet for mange andre, men ser også at det særnorske kan pirre utenlandske lesere.

- En annen forklaring kan ha samme grunn som at vi i Norge vil lese bøker fra Afrika, at man gjerne vil ha bøker fra andre steder enn der man selv er fra. Norge befinner seg da i en randsone, og den sammenhengen kan det kanskje være en fordel at vi står utenfor EU, sier Norheim med et lite smil.

Dagsrevyen, NRK1, tirsdag 24. juni 2003

Se også

Lenker