11.02.2012

Kriminelt radioteater

Kjersti Elvik har spilt Hanne Wilhelmsen på TV og på film. Nå skal hun levendegjøre Anne Holts politikvinne i Radioteatret.

- Jeg kjenner jo Hanne Wilhelmsen godt etterhvert, sier skuespilleren Kjersti Elvik.

- Den første tiden jeg ble kjent med henne, var jeg opptatt av å skulle forsvare henne. Men i denne boken går hun over noen grenser, og er ganske hjerteløs. For å si det på godt bergensk: hun er et godt rævhol innimellom.

Du har spilt Hanne Wilhelmsen på film, på TV, og nå i radioteaterform. Er det rart å skulle spille Hanne uten å kunne gi henne et ansikt?

- Det er ihvertfall annerledes. Du må legge mer i det du sier, når du ikke har ansiktet eller fysikken å spille med. Det er en stor utfordring å bruke ordene til å uttrykke følelser, sier Hanne Wilhelmsen. Nei - Kjersti Elvik!

Begrensninger

Kjersti Elvik og regissør Hans Jørgen KiønigKjersti Elvik og regissør Hans Jørgen Kiønig

- Fortellerteknikken er helt annerledes på radioteater. De bildene som lages er viktige, men det er likevel endel du ikke kan gjøre. Radioteatret vil naturlig være preget av dialogen, akkurat som scenekunsten er det, sier regissør Hans Jørgen Kiønig.

I boken "Død joker" blir førststatsadvokat Halvorsruds kone funnet med hodet skilt fra kroppen av et samurai-sverd. Det er kanskje ikke så rart at den egner seg best på radio?

- Nei, jeg tror nok historien hadde egnet seg godt som film, også. Vi kommer nærmere innpå Hanne som person, enn i de to bøkene som er filmet. Der er Hanne mer distansert og mer opptatt av jobben. Her er det fokus på at Cecilie, som er Hannes samboer, blir kreftsyk og faktisk kan komme til å dø. Vi møter Hanne i krise, sier regissør Kiønig.

Sendes før jul

"Død joker" sendes 30 november - 28 desember (5 deler) i P1 hver lørdag kl.14.03 med reprise torsdager kl.23.03

Inspisient: Cecilie Nordstrøm

Produsent: Nils Nordberg

Musikk: "Rain"

Lyddesign: Erki Halvorsen

Dramatisering og regi: Carl Jørgen Kiønig

I rollene: I tillegg til Kjersti Elvik medvirker Andrine Sæther, Anne Ryg, Reidar Sørensen, Lasse Kolsrud, Jan Grønli, Kåre Conradi, Kirsti Stubø, Nina Woxtholt, Mathias Calmeyer, Trond Brænne med flere.

Fra et intervju med Knut Borge

Kulturbeitet, NRK P2

29. november 2002

Hør intervjuet med Kjersti Elvik og regissør Hans Jørgen Kiønig ved lydlenken oppe til høyre.

Lyd og video

Se også