20.03.2010

Omstridt forfatter feires

Arne Hestnes kalte Berg fantasiens høvedsmann i Arne Hestnes kalte Berg fantasiens høvedsmann i "Galleri Plut

Den nordnorske forfatteren Lars Berg ville i dag fylt hundre år. Berg ble født i Buvika på Kvaløya ved Tromsø, og kjempet for den nordnorske kulturen. Hans skildringer av seksuallivet skapte nasjonalt rabalder.

Bare Agnar Mykle har opplevd tilsvarende storm rundt detaljerte skildringer av seksuallivet som den Berg ble utsatt for. Berg var en progressiv og radikal forfatter, og ble sett på som en provokatør av borgerskapet. Navnet hans forbindes blant annet med den lange, harde kampen for et eget nordnorsk teater.

Kontroversiell

Stormen rundt Berg blåste sterkest i siste halvdel av trettitallet, da han kom med en roman i året.

Nils Magne Knutsen, som er førsteamanuensis på institutt for språk og litteratur ved Universitetet i Tromsø, sier Berg huskes som en svært kontroversiell forfatter og samfunnsdebattant.

- Berg var en ivrig forkjemper for nynorsk kultur i en tid da det ikke var klima for å være det.

Utstilling

Knutsen har skrevet forordet til novellesamlingen "Båten og mannen", som Tiden har gitt ut til hundreårsjubileet.

Berg blir også hedret med en utstilling på Universitetsbiblioteket i Tromsø, i tillegg til å være hovedtema for Ordkalotten, Tromsø Internasjonale Litteraturfestival senere i år.

Av Erling Steenstrup

Kulturnytt, NRK P2, 16. mai 2001

Bearbeidet for nett av Kristin Vold

Romaner:

"Men det var det ingen som viste", 1934

"Du er den første kvinne", 1935

"Du skal svare", 1936

"Fire søsken går ut", 1937

"Han som går først", 1938

"Og landet tok til å leve", 1939

"Kvinna og havet", 1950

"Vi må ro i natt", 1951

"Den lange vegen", 1967

Skuespill:

"Maria", oppført på Det Norske Teatret, 1959

Se også