Politifolk rømmer fra Facebook

Roan Thon i Nasjonal sikkerhetsmyndighet mener arbeidsgivere må bevisstgjøre sine ansatte.
Foto: Paul Sakuma/ScanpixAntallet politifolk med profil på Facebook har nå gått ned fra 1400 til 300. Men sensitiv informasjon har allerede kommet på avveie.
Publisert 02.04.2008 18:22. Oppdatert 02.04.2008 18:25.
- Skriv ut
En undersøkelse Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) har gjennomført viser at ansatte i politiet, forsvaret og departementene har lagt ut personlige opplysninger om seg selv og andre på nettsamfunn som Facebook. Roar Thon, seniorrådgiver i NSM, sier til NRK Kulturnytt at deler av denne informasjonen kan bli misbrukt.
- Vi har allerede sett at sikkerhetsgradert informasjon har blitt publisert på nettsamfunn. Det blir blant annet lagt ut arbeidsrelatert informasjon som sier noe om hva en person jobber med, og på hvilket nivå. I tillegg er det slik at all mulig informasjon kan brukes til å skaffe seg mer informasjon.
Skaper utfordringer
Thon mener arbeidsgiverne bør gjøre klart for arbeidstakerne hva som er sensitiv informasjon, og bevisstgjøre ansatte om risikoene dette innebærer både for de og for bedriften. Men han ønsker ikke å forby enkelte grupper å delta i nettsamfunn.
- De som jobber i politiet, forsvaret eller i departementene skal på lik linje med andre ha lov til å delta i slike samfunn, men de må være ekstra forsiktig med hva slags informasjon de legger ut. Når man tror en gruppe er lukket og bruker den som et intranett, så skaper det utfordringer.
- Skal lite til
Et forsøk fra et amerikansk universitet viser at mange er lite kritisk til å gi fra seg sensitiv informasjon gjennom nettsamfunn. I undersøkelsen ble 16 prosent av studentene manipulert til å gi fra seg sensitiv informasjon til en ukjent e-postavsender. Dette tallet steg til hele 72 prosent når henvendelsen kom fra en person studentene trodde de hadde tilknytning til gjennom et nettsamfunn.
- Dette viser at veldig lite informasjon kan manipulere en til å tro at avsender er noen som vil en vell, sier Thon.
Roar Thon ønsker ikke å konkretisere hva slags sikkerhetsgradert informasjon som har kommet på avveie gjennom Facebook.
Internett, PC og mobil
- - Umodent syn på datasikkerhet
- For unge for Facebook
- Bytter ut 14 millioner Nokia-ladere
- Apple-gründer innrømmer PC-bruk
- Facebook får kjempeerstatning
- Misbrukt av ID-tyver
- Vil skilles på grunn av mobilen
- Söta storebror ser deg
- Minnebrikken gjør folk til spioner
- Vil bygge ut nettet i Afrika
- Obama-avstemning stengt på Facebook
10 siste Kultur
- Gråtende Oprah slutter i jobben
- 'Mørkets hjerte' en gang til
- Holocaust-ofre minnes på gata
- Ble tilbudt falsk Munch-kunst
- Vangsgutane over dammen
- Nordmann vant britisk prestisjepris
- Munchforfalskninger avslørt
- Victorias Secrets Fashion Show
- Økokrim regner med store mørketall
- Sørkoreansk toppmodell funnet død
Filmanmeldelser NRK Kultur
Anmeldelser bok
Anmeldelser musikk
Anmeldelser spill
Anmeldelser Scene
Anmeldelser Kunst
Neste sending: Kulturnytt
Nettradio
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/kulturnytt.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Nett-TV
Kontakt
E-post: kulturnytt@nrk.no
Telefon: 23 04 71 50
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.



Fryktelig lykkelig (6)
Historien om Liverpool
Anmeldelse: Left 4 Dead 2
