Stoltenberg støtter omstridt klimasjef

Verdensforum for bærekraftig utvikling i New Dehli.
Foto: Raveendran/Scanpix/AFP– I prinsippet ønsker jeg kritikk velkommen. Jeg vil også gratulere Pachauri for å ha tatt raske grep med å rette på feilene som er gjort.
Publisert 05.02.2010 13:52.
- Skriv ut
Det sa Jens Stoltenberg til forsamlingen under Verdens forum for bærekraftig utvikling som fant sted i New Dehli i India i dag.
Flere støtter Pachauri

Dr. Rajendra Pachauri under klimatoppmøtet i København.
Foto: Kristin Granbo/NRKSammen med flere andre verdensledere gikk han ut med sin støtte til lederen for FNs klimapanel (IPCC) etter prognosefeil i den siste klimarapporten.
Les mer: Jensen kritisk til FNs klimapanel
– Enkelte av anbefalingene i rapporten har vært gjenstand for kritikk. I prinsippet ønsker jeg kritkk velkommen, sa Stoltenberg.
Stoltenberg la til at hovedtrekkene i rapporten forblir uendret.
– Polisen smelter, havet stiger og kloden vår blir varmere, sa han ifølge DNA India.
Se: Hvor troverdig er FNs klimapanel?
– Beklagelig feil
I rapporten het det at isbreene i Himalaya vil være borte innen 2035 dersom smeltingen fortsetter i samme tempo som nå. Det er disse prognosene som viser seg å være feilaktig.
Pachauri sier at denne delrapporten kom med i hovedrapporten for 2007 fordi arbeidsreglene ikke ble fulgt da hovedrapporten ble utarbeidet. Han kaller det som skjedde en beklagelig feil.
– Rutinene vil bli styrket, slik at noe lignende ikke skal kan skje i framtiden, sa han i januar, og gjorde det klart at han ikke ønsker å trekke seg fra ledervervet.
Les også: Jensen kritisk til FNs klimapanel
Pachauri: - Dette er Norges klimautfordringer
– Har gått glipp av hele poenget
– De som fant glede i å refse IPCC over prognosene om issmeltingen på Himalaya innen 2035, har gått glipp av hele poenget. Vi som bor i Bhutan både føler og ser de raske endringene i våre omgivelser, uttalte den bhuanesiske statsministeren, Jigme Thinley under den 10. toppmøtet for bærekraftig utvikling i New Dehli.
Finlands statsminister Matti Vanhanen ønsket også å gi sin støtte til panelet.
– Uavhengig av rapporten, så må verden bevege seg sammen for å bekjempe den globale oppvarmingen. Vi burde arbeide hardt for å få til en juridisk bindende avtale når lederne møtes i Mexico senere i år, sa Vanhanen.
Les
Klimatoppmøtet i København
- Boikotter klimaavtale i Sør-Afrika
- Ulovlige arrestasjoner i København
- Stoltenberg: Ikke så optimistisk
- Politisk bråk stoppet klimaavtale
- India og Kina med i klimaavtale
- FNs klimasjef trekker seg
- Stoltenberg med i nytt klimaråd
- Stoltenberg støtter klimasjef
- Klimameldingen utsatt til 2011
- 55 land setter nasjonale CO2-mål
- Frist for klimakutt i dag






