– Helga Pedersen ut av regjeringen

Helga Pedersen.
ScanpixAp-nestleder og fiskeriminister Helga Pedersen forlater regjeringen for å bli parlamentarisk leder for Arbeiderpartiets stortingsgruppe, skriver Dagsavisen.
Publisert 22.09.2009 08:11.
- Skriv ut
Pedersen vil dermed kunne bygge videre på plattformen som trengs for å være ledende i Ap, der kjennskap til stortingsgruppa og dens arbeid er en forutsetning.
Dessuten er dette et verv med betydelig makt og innflytelse, slik at det ikke er snakk om noen degradering når Pedersen går fra å være fiskeriminister til jobben som parlamentarisk leder, skriver Dagsavisen.
Også Aftenposten skriver at Pedersen kan være på vei ut av regjering for å bli parlamentarisk leder, muligens med avgått partisekretær Martin Kolberg som parlamentarisk nestleder.
Kvinneproblem

Potensiell utfordrer: Anne Marit Bjørnflaten.
Arkivfoto:Bjørn Sigurdsøn/Scanpix
Potensiell utfordrer: Tove Karoline Knutsen.
Foto: Bjørn Sigurdsøn/Scanpix
Potensiell utfordrer: Ingalill Olsen.
Foto:Arbeiderpartiet/creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/deed.enImidlertid får statsminister Jens Stoltenberg (Ap) en utfordring om han mister en av kvinnene i regjeringen, i tillegg til at hun er den eneste statsråden fra Nord-Norge. Kvinneandelen er allerede i snaueste laget, fire av ti Ap-statsråder er kvinne.
I tillegg er det ifølge Dagsavisen regnet som sannsynlig at Sylvia Brustad er på vei ut av regjeringskontorene.
Avisen nevner tre mulige kvinnelige Ap-statsråder som alle i tillegg er fra Nord-Norge: Anne Marit Bjørnflaten fra Troms som har ledet justiskomiteen i inneværende periode, og stortingsrepresentantene Tove Karoline Knutsen fra Troms og Ingalill Olsen fra Finnmark.
Presidentkamp
Når Stortinget konstituerer seg torsdag 8. oktober, skal det velges et helt nytt presidentskap. Både det, og sammensetningene av stortingskomiteene, er en innfløkt kabal. Også viktige komiteer som utenrikskomiteen, finanskomiteen og kontrollkomiteen skal ha nye ledere.
Vervet som stortingspresident – og dermed nummer to i rang etter kongen – går til Ap, som landets største parti. Oftest nevnt i spekulasjonene er Svein Roald Hansen fra Østfold. Men flere aviser skriver tirsdag at arbeids- og inkluderingsminister Dag Terje Andersen er en høyaktuell kandidat, dersom han blir tatt ut av regjeringen.
I tillegg nevnes Marit Nybakk som en aktuell utfordrer. Avtroppende stortingsrepresentant Saera Khan sier til Dagbladet at «det er på tide med en kvinnelig stortingspresident» og at ingen da er bedre kvalifisert enn Nybakk.
Første og til nå eneste kvinnelige stortingspresident var Aps Kirsti Kolle Grøndahl fra Buskerud på 1990-tallet.
Komité-matte
Når Stortinget skal fordele representantene på 12 komiteer, tilsier partienes størrelse at Arbeiderpartiet skal ha fire komitéledere. Frp skal ha tre, Høyre to og SV, Senterpartiet og KrF én hver, skriver Aftenposten.
Kontroll- og konstitusjonskomiteen skal alltid ledes av en fra opposisjonen, og Aftenposten slår fast at det er utenkelig for Frp å gi fra seg denne posten som Lodve Solholm har hatt i inneværende periode. Anders Anundsen fra Vestfold trekkes fram som en av favorittene til vervet.
Arbeiderpartiet
- Kraftig fall for Ap på ny måling
- - Fryktelig skeptisk til burka
- Avviser høyere bilavgifter
- PølseHanssen blir PR-mann
- Andersen ny stortingspresident
- Andersen blir stortingspresident
- Pedersen blir parlamentarisk leder
- Stoltenberg: Kabalen er ikke klar
- – Helga Pedersen ut av regjeringen
- - Ap vil ha kunnskapsministeren
- Jens klarte det Gro aldri fikk til
Stortingsvalget 2009
- PR-bransjen kjøper opp politikarar
- OSSE kritisk til norsk valgordning
- PølseHanssen blir PR-mann
- Store forventninger til Kristin
- Beskyldte Stoltenberg for løgn
- Trist at kontantstøtten forsvinner
- – Helga Pedersen ut av regjeringen
- Regjeringen utsetter oljeavgjørelse
- Mo vil til bunns i valgkaoset
- Stenger nettside med valgresultat
- Lars Sponheims advarsel til Høyre
10 siste valg
- Halvorsen blir kunnskapsminister
- - Regjeringen bløffer om tannhelse
- Store ord og lite handling om miljø
- Skuffet over rovviltpolitikken
- – Helga Pedersen ut av regjeringen
- Mo vil til bunns i valgkaoset
- Stenger nettside med valgresultat
- Lars Sponheims advarsel til Høyre
- Halvorsen: -Visste hva som foregikk
- Husker du disse statsrådene?







