Høyre valgets vinner

Valgdagsmåling 2007 sammenlignet med kommunevalget i 2003.
NRKHøyre har den største fremgangen av partiene på valgsdagsmålingen som Norstat har gjort for NRK. SV gjør et elendig valg.
Publisert 10.09.2007 20:00. Oppdatert 10.09.2007 20:29.
- Skriv ut
Høyre går frem med 2,4 prosentpoeng til 20,6 prosent på valgdagsmålingen sammenlignet med kommunevalget i 2003.
Dermed beholder partiet plassen som landets nest største parti.
«Mye tyder på at Høyre har kommet som en kule i sluttfasen av valgkampen. Det kan denne målingen se ut til å bekrefte.»
Nestleder i Høyre, Per-Kristian FossNRK
- Hvis dette blir stående så er det et kjemperesultat for Høyre, sa nestleder i Høyre, Per-Kristian Foss, til NRK da resultatet ble kjent.
Kraftig tilbake for SV
Sosialistisk Venstreparti går tilbake med 4,6 prosentpoeng og ender på 7,7 prosent.
- Det fører til at det blir flere Frp-ere og færre miljøbevisste SV-ere, sa nestleder Bård Vegard Solhjell om konsekvensene av partiets tilbakegang.

Høyre-leder Erna Solberg på vei for å stemme på Skjold skole i Bergen.
Foto: Hommedal .Marit/SCANPIXDermed gjør partiet det også svakere enn ved stortingsvalget for to år siden da de fikk 8,8 prosent.
- Vi har prøvd å sette klima på dagsorden og det kan det se ut som om vi ikke har klart. Det må vi ta ansvaret for, sa SV-nestleder Solhjell.
Arbeiderpartiet tilbake
Arbeiderpartiet går tilbake med 1,2 prosentpoeng og får 26,3 prosent.
- Dersom disse tallene stemmer, er vi ikke fornøyd, sier partisekretær Martin Kolberg (Ap).
- Men tallene på meningsmålingene spriker, så vi må avvente situasjonen.
Kolberg peker på at Arbeiderpartiets mål var å gjøre det bedre enn ved forrige valg, da partiet fikk 27,5 prosent av stemmene.
- Så dersom tallet på 26,3 prosents oppslutning stemmer, er det en tilbakegang. Det er vi da ikke fornøyd med.
Liten Frp-fremgang
Fremskrittspartiet går frem med 0,6 prosentpoeng til 17,0 prosent.
Det er partiets beste resultat ved et kommunevalg noen gang, men ikke like godt som varslet på meningsmålingene.
- Vi har sagt at vi kommer til å gjøre et bedre valg enn for fire år siden. Alt tyder på av vi kommer til å gjøre det, sier generalsekretær i Fremskrittspartiet, Geir A. Mo, til NRK.
Ikke svekket KrF
Kristelig Folkepartis valgkamp ble blant annet preget av striden rundt partileder Dagfinn Høybråtens lederstil, men det ser ikke ut til at dette har svekket KrFs oppslutning blant velgerne.
Ifølge valgdagsmålingen får KrF 6,4 prosent av stemmene, som er nøyaktig det samme resultatet som ved kommune- og fylkestingsvalget i 2003.
- Det er veldig bra at vi holder stand, det er flott å se, sier KrFs nestleder Dagrun Eriksen.
Avviser ikke lederspørsmål
Eriksen avviser ikke en diskusjon vedrørende om partiets leder Dagfinn Høybråten bør gå av eller ikke etter valget.
- Jeg tror vi skal vente med alle slike diskusjoner. Det må vi ta senere i kveld, sier hun.
Valgdagsmålingen er gjort blant 2609 velgere over hele landet.
Valg 2007: Nyheter - meningsmålinger
- Vant på skatter og avgifter
- - Ikke fornøyd
- Høyre valgets vinner
- Brukbart valgvær over hele landet
- Sp har størst fremgang i innspurten
- Høyre forbi Frp i ny måling
- Mot blått flertall i Bergen
- Rødgrønt flertall i ny Oslo-måling
- Kan bli blått etter 97 røde år
- Kan bli maktskifte i Akershus
- Eldre svikter Høyre
20 siste val 2007
Politikeren eller partiet? - Ring inn og spør
- Ordføreropprør i nord
- Stanser våpenutleie på Svalbard
- Viken fikk ordførerkjedet
- Historien om Kristelig Folkeparti
- Nytt hærverk mot valgbod
- - Kan lønne seg å holde kjeft
- - Kan lønne seg å holde kjeft
- Siste Hoksnes
- Hemmeligholder skattesnusk
- FpU-politiker slått ned
- Ap vil legge ned Namsosbanen
- Sandberg grillet om trafikk
- - Skuledebattane må bli betre
- - Føler seg diskriminert
- Vil stanse all oljeboring
- - Regjeringen lyver om lærertall
- - Hybelmangel et løftebrudd
- Fortsatt ti års grunnskole


