Flere barnehage-menn
Husmorkulturen skal vekk i barnehagene. Nå vil regjeringen ha en tredobing av antall menn i barnehagene. Kjønnsrollemønsteret skal brytes.
Publisert 17.12.2004 15:45. Oppdatert 17.12.2004 15:47.
- Skriv ut
Holdningsendring
- Regjeringens mål er å tredoble antallet menn i barnehagene innen 2008. Men det lar seg ikke gjøre uten en kraftig holdningsendring hos lederne, mener Barne- og familieminister Laila Dåvøy.
Vi har tradisjon for å se på barnehagepersonell som et kvinneyrke. Det må brytes hvis vi skal få flere menn inn i barnehagene. 4500 menn jobber nå i landets barnehager. Fortsatt er det flest kvinner, i alt 54 000 som paser på ungene våre på dagtid. Barnehageleder Pia Friis er enig med Dåvøy i at det må en kraftig holdningsendring til for å få det til.
Husmorkultur i veggene
- Det er kvinnekulturen som råder i barnehagene. Kvinnene har definisjonmakten, de har den såkalte intuisjonen, de har historikken, de har dominansen i barnehagene, sier Friis.
Regjeringen vil ha flere menn i jobb i barnehager. Her har Russeløkka barnehage besøk av skuespiller Kim Haugen. Foto: Scanpix Må åpne opp for menn
Barnehagene er også preget av en slags husmorkultur. Det var husmødre som en gang startet barnehagene, og det sitter fremdeles i veggene. Det er en kultur som menn ikke trives i. Nå må kvinnene gjøre noe med disse holdnigene og denne kulturen for å åpne opp for mannen, sier Friis.
Dagens menn som rollemodeller
Laila Dåvøy er enig i at den gammeldagse tenkningen må vekk og at rollemodellen må være dagens menn som er fornøyd med å jobbe i en barnehage.
- Det er nok helt riktig at det er en del tradisjonell kjønnsrollemønster som henger fast ved denne sektoren. De viktigste rollemodellene må bli de barnehagene og de mennene som faktisk har valgt et slikt yrke og som stortives i yrket sitt, sier Dåvøy.
10 SISTE INNENRIKS
- –Kanskje signaler man burde sett
- Gutter og jenter møtes hver for seg
- Qvigstad hardt ut mot lekkasjar
- Åpner for å påstå Breivik-straff
- Nesten ingen vil ha Siv
- Lysbakken legger seg flat
- Berlinalen 2012
- Revolusjonerende teknikk på REC
- –Sterkere todeling av norsk økonomi
- Annett sagt opp etter 15 år i Rec


