23.02.2012
Siste nytt fra NRK i Nord-Norge

Finnmark landets minst åpne fylke

Dokument (NRK)

Manglende postjournaler, informasjon om offentlighetsloven og ytringsfrihet for ansatte var blant det som ble undersøkt. Her kom Finnmarkskommunene dårlig ut.

NRK

Kommunene i Finnmark er i gjennomsnitt de minst åpne kommunene hele Norge. Det viser den granskning som Norsk Presseforbund gjort over samtlige kommuner i Norge.

Slik ber du om innsyn

  • Postjournalene legges ut på nettsiden oep.no.
  • Du kan gjøre enkle eller avanserte søk eller bla deg kronologisk gjennom journalene til de ulike etatene.
  • Om du klikker på sakstittelen vil du få opp all korrespondansen som er knyttet til saken.
  • Huk av de dokumentene du vil bestille og velg om du vil ha dem tilsendt på e-post, brev eller telefaks.
  • En del dokumenter er unntatt offentligheten, men det kan ofte lønne seg å klage.
  • Du finner utkast til klagebrev og mer informasjon om offentlighetsloven på Offentlighet.no.

Presseforbundet har undersøkt samtlige av Norges kommuner og sammenstilt det i en åpenhetsindeks.

I snitt får kommunene i Finnmark 6,47 poeng, av 18 mulige.

– Etterstreber åpenhet

Oddbjørn Nilsen er rådmann i Kvalsund, som var blant bunnkommunene i undersøkelsen.

– På generelt grunnlag vil jeg si at vi som kommune praktiserer åpenhet i stor grad. Det man viser til her er en enkeltsak som kom uheldig ut, sier han om forespørselen om innsyn som var en del av undersøkelsen.

Kommunene har blitt undersøkt etter flere kriterier som blant annet handler om ytringsfrihet for ansatte, tilgjengelige postjournaler og informasjon om offentlighetsloven. Dårligst i landet var Gildeskål i Nordland.

– Vi jobber stadig med å bli bedre i Kvalsund kommune, og etterstreber å holde et høyt åpenhetsnivå.

LES OGSÅ:

– Viktig for demokratiet

Og å praktisere åpenhet er viktig for demokratiet, mener professor i statsvitenskap ved Universitetet i Tromsø, Tord Willumsen.

– Folk som ikke er opptatt av politikk bryr seg likevel om saker som berører dem. Det er greit nok når du er formelt berørt part, da får du brev og lov til å uttale deg.

Men hva når det berører mine barns skolevei, skole, sykehjemsplassen til bestemoren min, eller andre ting som på forskjelllige måter berører meg og mange innbyggere?. Jeg vil ikke få noe brev fra kommunen om at saken er i gang, men jeg vil like vel ha innflytelse, sier han.

Alta, Loppa og Karasjok kommune kom best ut av undersøkelsen av Finnmarkskommunene.

Dårligst gikk det for Kvalsund, Måsøy og Nesseby kommune.

Dette fant Presseforbundet i undersøkelsen

  • 85 prosent av kommunene har ikke gjort vedtak om at kommunens kontrollutvalg skal ha møter for åpne dører, slik de har hatt adgang til i sju år. Nå kommer det som lovpålegg.
  • 82 prosent av kommunene fortsatt har lovstridige reglement om taushetsplikt for kommunepolitikere, mer enn 11 år etter at Kommunaldepartementet oppfordret kommunene til å ajourføre reglementene sine på dette punkt.
  • 69 prosent av norske kommuner mangler tydelig bestemmelse om at ansatte som utgangspunkt har full ytringsfrihet, også i kommunale saker.
  • 56 prosent av kommunene mangler en søkefunksjon for å finne bestemte dokumenter i postjournal på Internett.

Kilde: Presseforbundets åpenhetsindeks

Kommentarsystemer er levert av DISQUS. NRK står ikke ansvarlig for misbruk av Disqus gjennom andre installasjoner enn på NRK.

Siste fra NRK Nordnytt

Siste riksnyheter

Siste fra NRK Nordnytt