20.11.2009

Millionverdier gikk tapt

Brannskadet båt (Foto: Rolf Jakobsen/NRK)

Verdier for flere millioner gikk trolig tapt i den dramatiske brannen på Alta småbåthavn. Denne båten ble heis opp av vannet lørdag.

Foto: Rolf Jakobsen/NRK

Ingen mennesker savnet etter storbrann i småbåthavna i Alta natt til lørdag.

Verdier for flere millioner kroner gikk opp i røyk da fem fritidsbåter brant i Alta småbåthavn natt til lørdag.

Politi, brannvesen og redningsmannskaper rykket ut etter at et øyenvitne oppdaget brannen rundt halv ett på natta.

– Ingen er meldt savnet etter brannen. Alle båteierne sier også at ingen var ombord da båtene brant, sier operasjonsleder i Vest-Finnmark politidistrikt, Tommy Flåten til NRK.

Brann ved småbåthavna i Alta (Foto: Rolf Jakobsen/NRK)

To av båtene som brant lå side ved side her.

Foto: Rolf Jakobsen/NRK

Dramatisk

Men det var dramatisk mens det fortsatt brant. Politiet kom først til stedet, men holdt seg unna frem til brannvesenet kom, på grunn av eksplosjonsfare.

– Det var fare for eksplosjon i området. Det er jo både drivstoff og plast i båtene. Derfor holdt politiet seg litt på avstand til brannmannskapene kom til stedet, forteller Flåten.

Redningsskøyta «Vekteren», som er stasjonert i Alta, kom raskt til stedet og flyttet de andre båtene unna slik at ikke brannen skulle spre seg.

Av de fem båtene som brant, sank to av dem til bunns.

Leservideo av slokningsarbeidet natt til Lørdag.

Store verdier gikk tapt

– Nå har vi avhørt både båteiere og vitner. Nå jobber vi med å finne ut hvorfor denne brannen startet, sier Flåten til NRK.

Tre båter ble totalskadd og to av dem sank. I tillegg fikk flere andre båter røyk- og brannskader.

En av båtene som gikk ned skal ha vært en cabincruser til en verdi av 3,5 millioner kroner.

Brannskadet båt (Foto: Rolf Jakobsen/NRK)

Båter i nærheten av brannen fikk sviskader av den sterke varmen.

Foto: Rolf Jakobsen/NRK

Delta i diskusjonen på nrk.no/nordnytt

Legg gjerne igjen en kommentar til artikkelen! Vi oppfordrer til å:

  • Vise respekt for andre, også de som er uenige med deg.
  • Diskutere i en vennlig tone.
  • Skrive kort. Ikke legge inn bilder.

NRK.no kan fjerne upassende innhold.

Siste fra NRK Nordnytt

Siste fra NRK Nordnytt

Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas - Opphavsrett NRK © 2009 - Kontakt NRK