10.02.2012
Siste nytt fra NRK i Nord-Norge

Står sammen om skolen

Se videoen hvor elevene synger, spiller og lager film for å bevare Høgtun skole. Foto og redigering Arild Moe.

Høgtun-elevene vil ikke sitte og se på at skolen forsvinner. Hør og se hva de gjorde!

Elevene ved den nedleggingstrua Høgtun videregående skole i Troms aksjonerte i dag på ulike vis for å vise nøyaktig hva de tenker om forslaget om å legge ned skolen.

I hele natt har de jobbet fram sine protestprodukter. Se selv hvor hardt de har jobbet – i videoruta over.

Mener det er få alternativer til nedleggelse

Fylkesråd for undervisning Pål Julius Skogholt har sagt at Høgtun og andre skoler skal legges ned for å dekke opp et underskudd på 30 millioner kroner. Elevene på Høgtun må da gå på skole på Bardufoss.

Han var til stede på aksjonskonserten, og etterpå var det vanskelig å være fylkespolitiker.

– Ja, dette gjør jobben min enda vanskeligere. Vi leiter med lys og lykter for å finne penger til å beholde skolene. Vi har ikke noe ønske om å legge ned skolene, sier fylkesråden.

– Er dere trygg på at tallene som viser underskudd stemmer?

– Ja, vi er trygge på tallene. Samtidig har vi ikke ennå lagt inn kostnaden for nybygg på Bardufoss, sier Skogholt.

Er det greit å legge ned distriktsskoler for å dekke opp mangler på skolebudsjettet?

Velg ett alternativ

Fylkestinget i Troms skal behandle den framtidige skolestrukturen før jul.

Siste fra NRK Nordnytt

Siste riksnyheter

Siste fra NRK Nordnytt