10.02.2012
Siste nytt fra NRK i Nord-Norge

Skaland tapte mot Senjahopen

Skaland skole (Foto: Arild Moe/NRK)

Skolen i kommunesenteret legges ned.

Torsdag kveld vedtok Berg kommunestyre med ni mot seks stemmer å flytte de tretti elevene over til Senjahopen.

Flertallet mente sammenslåinga skulle vært gjort for lenge siden.

Nå håper folk på Skaland å komme i gang med privatskole og har søkt om å få opprette Montessorriskole.

Må spare penger

Et førtitalls bygdefolk fulgte debatten i kommunestyret på Skaland torsdag kveld. Da hadde politikerne først vært gjennom et økonomiseminar der en innleid konsulent har sett på økonomien. Hans tall viser at Berg må stramme inn over seks millioner kroner i år, og ytterligere tre neste år.

Dette mente flertallet av politikerne at de har vært klar over lenge, og at det har ligget i kortene at den minste av skolene, den på Skaland, må legges ned. Varaordfører Guttorm Nergård fremmet forslaget om skolenedlegging.

Mindretallet ville utsette

Fra høsten skal de tretti elevene fra Skalandområdet busses halvanna mil til Senjahopen. Elevtallet i Berg har sunket sterkt de siste årene, og det vil gå enda mer ned.

Mindretallet i kommunestyret mente de ikke var klare for et nedleggingsvedtak nå, og at de trenger bedre utredninger av konsekvensene.

Medlem av elevrådet ved Skaland skole, Kirsti Heitmann, beklaget etter møtet at skolen fjernes. Hun frykter for hva det får å si for Skalandsamfunnet.

Arbeiderpartiet er splittet i skolesaka. Mens ordfører Jan Harald Jansen stemte for nedlegging nå, argumenterte Berit Sivertsen for å utsette spørsmålet.

Kirsti Heitmann i elevrådet  (Foto: Arild Moe/NRK)

Kirsti Heitman i elevrådet

Foto: Arild Moe/NRK

Nå spørs det om den nystarta Montessorri-foreninga på Skaland får lov av sentrale myndigheter til å starte privatskole på Skaland. Det håper også flere av politikerne som stemte for nedleggelse.


Siste fra NRK Nordnytt

Siste riksnyheter

Siste fra NRK Nordnytt