23.02.2012
Siste nytt fra NRK i Nord-Norge

Kjærlighet og magi i Tana

Fra teaterstykket (Foto: Sidsel Vik/NRK)

Denne uka har det handlet om lidenskapelig kjærlighet og mystikk på miljøbyggets teatersene i Tana.

80 elever mellom seks og seksten år har vært med å sette opp komedien « En midtsommernattsdrøm» av William Shakespeare.

En time før teppet går opp klokken fem er det hektisk aktivitet i sminkerommet. Førti små alver står tålmodig i kø for å få hjelp med kostymer, sminke og hårspray. Jon Levi er en av alvene i køen, og han gleder seg til forestillingen. Hans oppgave er å danse, synge og være redd.

- Forestillingen er ganske skummel, men alt går bra til slutt, røper Jon Levi.

Fra teaterstykket. Foto: Olav Johansen (Foto: Olav Johansen)

Stor dramatikk på scenen.

Foto: Olav Johansen

To verdener

I denne komedien møter vi to verdner, menneskeverden og den underjordiske verden. Jon Levi forteller at alvespråket i dette stykket er samisk.

Men så er klokka fem, salen er fylt til siste plass, og Jon Levi og de andre skuespillerne er klar.

Rammen rundt stykket er hentet fra klassisk mytologi. Det hele starter med bryllupsplaner mellom Thesevs og Hippolyta. I tillegg har faren til den skjønne og romantiske Hermia bestemt at Demetrius er en god ektemann for henne.

Men det er Lysander som er hennes store kjærlighet, og det forelskede paret bestemmer seg for å rømme.

Alvekrangel

Men alt går ikke etter planen. Demetrius og Helena, som er forelsket i Demetrius, drar ut i skogen for å lete etter de to elskende. Her havner alle fire opp i en krangel mellom alvekongen Oberon og og alvedronningen Titania.

Og ut av dette lager alven Puck et virvar av trolldom, forviklinger og misforståelser.

Det er Karen Terese Ugelvik som spiller pøbelen Puck. Hun forteller at Puck har mange sider, både gode og rampete. Dette gjør at denne figuren er krevende å spille.

Og Puck sine påfunn skaper forviklinger, for plutselig kappes både Demetrius og Lysander om Helena sin kjærlighet , mens Hermia blir skjøvet ut i mørke.

Alle menneskene i dette skuespillet har klær som overklassen brukte på 1600-tallet, og de flotte kostymene er lånt ut av Beaivváš Sámi Teáhter. I tillegg er mye sydd av foreldre og lærere.

Kjolene har korsett, så Karen Terese og de andre får kjenne hvordan kvinnenen på den tiden hadde det.

Fra teaterstykket. (Foto: Sidsel Vik/NRK)

Alvedans for små alver.

Foto: Sidsel Vik/NRK

Fin utfordring for de unge

 Dette stykket er en fin måte å introdusere Shakespeare for unge mennesker forteller regisør Ebba Joks, dette er en komedie og det skjer mye. I tillegg har dette stykket mange hovedroller, og det betyr at flere får prøve seg.

Og de unge skuespillerne har tatt oppgaven sin på alvor. Her er det innlevelse og flotte skuespillerprestasjoner. Hvor mange arbeidstimer som ligger bak denne oppsettingen vet ikke regisøren, men det betaler seg den dagen alt sitter. Det har det gjort denne uka!

Kanskje de største elevene til og med har tatt oppgaven vel alvorlig, for et rykte forteller at de har vært rundt i bygda med kostymer og deklamert Shakespeare.

Siste fra NRK Nordnytt

Siste riksnyheter

Siste fra NRK Nordnytt