11.02.2012
Siste nytt fra NRK i Nord-Norge

Nærgående naturfotograf får kritikk

Bjørn i Pasvik (Foto: Arne Nævra/NRK)

En NRK-reportasje om ei bjørnebinne med unger sender gale signaler om hvordan man skal opptre nær bjørnen. Det mener Fylkesmannens miljøvernavdeling i Finnmark.

Naturfotografen Arne Nævra filmet bjørnen på kort avstand samtidig som han intervjuet en lokal kjentmann.

– Det er helt uforsvarlig, sier Harald Muladal:

– En binne med unger er innstilt på å forsvare ungene. Hun er også redd for hannbjørner, og hvordan en fotograf blir oppfattet, vet jo bare binna. Men det er en risiko ved å være så nær en binne med unger.

Programmet som fagleder Harald Muladal hos fylkesmannen reagerer på, ble sendt i NRKs Ut i naturen rett før jul. Opptaket av bjørnebinna med de tre ungene ble gjort i Pasvik i Øst-Finnmark sist vår - og en entusiastisk naturfotograf Arne Nævra understreker overfor seerne at han er svært nær et farlig rovdyr.

– Etter mange vurderingeringer av vind og topgrafi og sakte framrykking står vi endelig der, bare 100 meter fra hiet og bjørnefamilien, sier han i programmet.

– Bør ikke ta slike sjanser

På såpass kort avstand bør man ikke ta noen som helst sjanser, mener Harald Muladal.

Arne Nævra, derimot, velger å intervjue sin lokale kjentmann på stedet. Først hvisker de, men senere later det til at de prater nokså normalt. Avstanden ble senere ble målt opp til 120 meter fra hiet.

– At avstandan var kort, var en ting, men at de i tillegg gjennomførte et intervju, syne jeg var helt uforsvarlig. Det kan føre til at andre andre blir sikre på at man kan oppføre seg slik foran en bjørn. Det kan man ikke - uten å utsette seg selv for risiko, sier Muladal.

Arne Nævra selv er på ekspedisjon og ikke tilgjengelig for kommentar. Men redaktør for NRK Natur, Terje Dale, tar ham i forsvar:

– Det var perfekte forhold. Vinden sto rett mot de to, og dette kan Arne Nævra. De står jo der og hvsiker til hvernadre, og hvis du ser på bildene, er det ingen reaksjoner fra bjørnene.

Sender gale signaler

Statens naturoppsyn bekrefter overfor NRK at det faktisk gikk bra: binna med de tre ungene forlot hiet i ro og mak flere dager etter at de ble filmet.

Men Harald Muladal synes uansett innslaget har en form som kan sende gale signaler:

– Folk i Pasvik har begynt å utvikle respekt for bjørnen, og vet mer enn folk flest. Men det kommer mange utenfra på grunn av den signaleffekten som alle bildene av Pasavik-bjørner gir. Og folk som kommer utenfra, er kanskje mer opptatt av å komme nært innpå bjørnen enn sin egen sikkerhet.

Siste fra NRK Nordnytt

Siste riksnyheter

Siste fra NRK Nordnytt