21.03.2010

Advarer barn i snøen

Brøytebil (Ill.foto: Knut Falch/Scanpix)

Ingeniørvesenet advarer nå barna mot brøytingen og ber skolene snakke med barna om dette.

Ill.foto: Knut Falch/Scanpix

Ingeniørvesenet i Kristiansand er bekymret for barn som er på vei til skolen, samtidig som det pågår brøyting av snø på gangveiene.

Nå har etaten sendt brev med informasjon til alle skolene i byen og ber om at barna bruker refleks og synbart tøy på vei til skolen i vintermørket.

Ingeniørvesenet i byen brøyter 90 kilometer med gang- og sykkelveier og arbeider intenst for at disse skal være frie for snø før skolene starter på morgenen.

Men noen ganger må man brøyte snø samtidig som barna er på vei til eller fra skoler og barnehager.

Nå ber ingeniørvesenet om at skolene og foreldrene ber barna passe på.

Skremmende maskiner

Ingeniørvesenet er klar over at barn kan oppleve en stor og bråkete brøytemaskin som både skremmende og farlig. Veien er smal og barna ”rømmer” opp i snøfonna, mens brøytemaskinen passerer.

Møtet mellom gående og brøytemaskiner er konfliktfylt også for brøytesjåføren, spesielt dersom det er dårlig sikt.

Ingeniørvesenet ber barna stå stille og vente til brøytemaskinen stopper opp og slipper barna forbi.

– Det er også viktig at brøytesjåføren i god tid tydelig viser at han vil stoppe for å slippe barna forbi. Vi vil instruere våre brøytemannskaper om hvor viktig dette er, heter det i informasjonen fra etaten.

Barna blir også bedt om å bruke refleks og synbart tøy for å unngå ulykker og for at brøytemannskapene lettere skal se barna på skoleveien.

Aking

Mange barn synes det er gøy å ake, og noen ganger brukes offentlig vei som akebakke.

Ingeniørvesenet mener dette kan være svært farlig mange steder.

– Bilveier er ikke et egnet sted for aking, og vi må advare sterkt mot slik bruk. Hjelp heller barna med å finne trygge akeplasser, oppfordrer etaten i rundskrivet til skolene.

Snøhuler

Barn elsker å lage snøhuler og det kan være både morsomt og spennende.

Men dessverre har det skjedd ulykker der barn har gravd snøhuler i snøhauger som brøytemannskapene har lagt opp.

– Vær forsiktig og velg trygge steder utenom offentlig vei for slik aktivitet, råder ingeniørvesenet.