- Felte tre dyr før frokost
Jaktlaget i Ryfylke fikk en pangstart på hjortejakten.
Publisert 10.09.2010 09:53.
- Skriv ut
Fredag starter høstjakten. det jaktes på småvilt og hjort over hele landet. Et av jaltlagene som startet hjortejakt i morges fikk en helt uvanlig knallstart på jaktsesongen.
Jaktlaget på Ombo i Ryfylke består av sju mann. Fem av dem var med da jakten startet klokken fem fredag morgen.
– Ventet på godt lys
Arnt Eivind Roth Halvorsen var en av dem som var med da jakten startet fredag morgen.
– Vi må legge oss klar før lyset kommer. Så gjelder det å treffe på dyrene såpass tidlig.
Den første hjorten ble skutt like før klokken seks.
– Da hadde vi lagt å kikket på dem i rundt tjue minutter. Så måtte vi vente til vi fikk godt lys, slik at vi kunne på et skikkelig skudd på dyrene.
– Stor stas
Før frokost hadde jaktlaget rukket å felle tre dyr, to hinner og en hjortekalv. Det er stor stas, innrømmer jegerne.
– Det er klart at det er viktig å komme godt i gang. Da vet du at det er dyr og at du gjør ting riktig.
Arbeidet starter for alvor når dyrene er felt.
–Nå skal vi spise frokost. Så er det å flå dyret og henge det opp. Det må regnes ut i forhold til temperaturen hvor lenge de kan henge før vi må frakte dem på kjølelager.
Regner med å fylle kvoten
Jaktlaget har en kvote på tolv dyr. Med den gode starten tror de at de skal klare å fylle kvoten.
– Jeg regner jo med at vi skal klare å ta ut det vi skal. Vi har enda ni igjen og det er en lang høst ennå, men det lover godt.
Siste: NRK Rogaland
- Leteaksjon etter klatrere
- Forsker kan ha plagiert student
- Solum Larsen kan bli avhørt i dag
- Klemt under bilen
- Kritisk til medienes oppførsel
- Sandnes Ulf er i storform
- - Partiene griper inn for seint
- Åpner for retur for Solum Larsen
- Lånte ut millioner uten betingelser
- Aktor ber om fengsel for Birkedal









