09.02.2012

Kongeparken leker med Middelalderen

Kongeparken (Foto: Bjørn Olav Skjæveland/NRK)

Middelalderen er tema for årets nyskapninger i Kongeparken.

Foto: Bjørn Olav Skjæveland/NRK

Nye storattraksoner blir klare til åpningen i helgen, på tross av byggeforsinkelser i vinter.

Rogalands mest besøkte turistattraksjon åpner dørene til helgen. Det meste er klart i Kongeparken, selv om den lange vinteren har forsinket en del av nybyggingen.

–Vi har brukt 10,5 millioner kroner på å ha det gøy denne våren, sier Kongeparkens lekemester, Håkon Lund.

Investerer i Middeladeren

Kongeparken investerer i Middelalderen i år. Et eget område med tiltetårn, klatretårn og restaurant er plasserte i omgivelser som sender tankene tilbake.

(Artikkelen fortsetter under videoen)

–Middelalderen er et fantastisk tema. Det handler om riddere, rustninger og prinsesser. Det handler om alt det som er i fantasien vår. Derfor synes vi at Middelalderen kan vi ha det litt gøy med uten at noen tar anstøt av det og sier at vi ikke er hundre prosent historisk riktige, sier lekemesteren.

To dager før åpningen bygges det fortsatt i Kongeparken. Den lange vinteren skapte trøbbel.

–Vi lå åtte uker bak og har jobbet som helter for å få dette ferdig. Det som er gøy er at tiltetåret er klart nå. Restauranten skal være klar til høysesongen, sier Lund.

Siste: NRK Rogaland