Møkkakjellere renner snart over
Det blir stadig færre bøndene på Jæren som har plass til mer husdyrgjødsel i sine lagre.
Publisert 09.03.2010 19:27.
- Skriv ut
Bøndene på Jæren er vanligvis på denne tiden i full gang med å spre husdyrgjødsel på sine jorder.
Men den uvanlig lange vinteren gjør at jordene fortsatt er snødekte.
- Det begynner å røyne på. Vi er vant til å ha en vekstsesong som starter nå, og pleier å kjøre ut gjødsel på jordene, sier Jan Ove Hauge i Sigve Dalen Maskinstasjon.
Flytter på møkka
Hauge er i disse dager i full aktivitet med å transportere møkk fra bønder med fulle kjellere og tanker til bønder som fortsatt kan ta i mot litt.
Så lenge jordene har tele og er dekket med snø får ikke bøndene lov til å kjøre ut møkka, fordi den da kan renne vekk og forurense vatn og vassdrag.
Bøndene får ekstrakostnader når husdyrgjødsel må kjøres vekk, men fortsatt kan de leve med situasjonen, hvis våren kommer raskt.
Bonde Sven P. Erga er en av bøndene som allerede har fått kjørt vekk noen hundre kubikkmeter med møkk til lagre hos andre bønder.
- Det blir nok noen hundre kubikkmeter til med møkk som må kjøres vekk. Men våren kommer den, det har den alltid gjort før, sier en håpefull Erga.











