- Barneministeren må gripe inn

Barneministeren må gripe inn i Tanja-saken, mener Organisasjonen mot offentlig diskriminering.
Publisert 06.03.2008 07:39.
- Skriv ut
OMOD mener tilfeldighetene råder i sakene som gjelder asylsøkerbarna.
Utlendingsnemda vil sende 11 år gamle Tanja til Russland, selv om både mor og far bor og arbeider i Norge.
Nå ber OMOD barneministeren gripe inn og sikre at asylsøkerbarna får en individuell og rettferdig behandling,
I Tanja-saken har Utlendingsmyndighetene hverken tatt hensyn til 11-åringens tilknytning til Norge eller hennes dårlige helsetilstand, mener fungerende leder Anita Rathore.
- Denne saken gir inntrykk av at de ikke er fulgt opp i praksis, med mindre man mener at 7 av 11 år ikke er lang botid. Og hvis ikke det er lang botid kan man stille spørsmål til hva som ville vært lang botid, sier Rathore.
Mange eksempler
Men Tanja er ikke det eneste barnet som blir utvist til tross for lang tilknytning til Norge. OMOD har mange eksempler, og nå mener de barneministeren må sikre et asylsøkerbarna får de rettigheter de har krav på.
Neglisjert lenge
- Vi håper den nye ministeren blir en minister for alle barn. Hun skal sikre barns retttigheter i møte med ulike sektorer og vi finner at barns møte med utlendingforvaltningen har vært neglisjert lenge, sier Rathore.
I dag er det knyttet stor usikkerhet til hvor mange barn og hvilken behandling de får av utlendingsnemda eller hvordan det går med de ulike barna i ettertid, mener OMOD.
Lyd og video
Siste: NRK Rogaland
Sorg i klatremiljøet etter ulykke - To fjellklatrere omkom på Kjerag
- Forsker kan ha plagiert student
- Solum Larsen avhørt fredag
- Klemt under bilen
- Kritisk til medienes oppførsel
- Sandnes Ulf er i storform
- - Partiene griper inn for seint
- Åpner for retur for Solum Larsen
- Lånte ut millioner uten betingelser










