23.02.2012

Gode tall etter nasjonale prøver

Klasserom (Foto: Åserud, Lise/SCANPIX)

Resultatene fra årets nasjonale prøver ble offentliggjort i dag. Tallene er oppløftende for skolene i Oslo og Akershus.

For åttende og niende trinn presenteres resultatene av prøvene på en skala med fem mestringsnivåer, hvor én er dårligst og fem er best. Disse tallene viser at elevene i Oslo og Akershus scorer best i landet i alle de tre kategoriene som er testet; engelsk, lesing og regning.

Oslo-elevene scorer i gjennomsnitt henholdsvis 3,3 i de to førstnevnte og 3,4 i regning, mens elevene fra Akershus scorer 3,2 i engelsk og 3,3 i de to andre kategoriene.

Det er et godt stykke over landsgjennomsnittet, som er 3,0 i engelsk, 3,1 i lesing og 3,1 i regning.

Sjekk resultatet på din skole her!

Oslo-elevene scorer dermed generelt høyest i mattematikk-kategorien, tett fulgt av Akershus.

Elevene i Asker og Bærum hever seg over den øvrige statistikken for Akershus. Det er nemlig ingen i landet som scorer bedre enn dem.

Prøvene viser også at guttene fortsatt presterer noe bedre enn jentene på både femte, åttende og niende trinn.

Siste fra Østlandssendingen

Siste: Østlandssendingen

Banner valgresultat 2011 656x80