10.02.2012

- Nesten som å lese partiprogrammet til Rødt

Byråd i Oslo, Sylvi Listhaug (Frp) mener barn blir hjernevasket med propaganda fra ytterste venstre fløy gjennom skolebøker.

– Hadde jeg hatt barn som hadde denne boka på pensum, så hadde jeg satt ned foten, sier Listhaug til Dagbladet.

– Hårreisende

Hun viser til læreboka «Kosmos 10» som brukes i grunnskolen. Listhaug kjenner ikke til lærebokforfatterne fra før, men hun mener at de kan plasseres på ytterste venstre fløy.

– Læreboka Kosmos er tilfeldig valgt, men mye av det som står der er helt hårreisende.

Frp-byråden er overbevist om at det finnes en rekke lærebøker som er gjennomsyret av forfatterens politiske syn.

– Ingen politisk agenda

Både forfatterne og forlaget er uenige i at boka er ubalansert.

– Læreverk brukes av potensielt mange elever, og vi har ingen politisk agenda. Målet er å speile mangfoldet i virkeligheten i størst mulig grad. Om vi har lyktes får andre vurdere, sier forlagssjef for undervisning, Thor Jørgen Kristiansen i Fagbokforlaget til Dagbladet.

HVA MENER DU? SI DIN MENING UNDER!

Her er noe av det Listhaug reagerer på i «Kosmos 10»

  • «I fattige land slår ofte bedrifter og rike land seg ned. De flytter dit for å få billig arbeidskraft slik at de kan produsere varer så rimelig som mulig. Produksjonen gir ofte mye søppel og annen forurensning. Rike bedrifter øker slik sett forurensningen i mange fattige land»
  • «Slik det er i dag, vet vi at det er nok mat til alle menneskene på jorda. Vi må bare få til en rettferdig måte å fordele den på. Rike land må derfor være villig til å gi avkall på noe av velstanden sin»
  • «Å gå til krig for å bekjempe terror fjerner ikke dens årsaker. Mange mener derfor at krig ikke er det rette virkemiddelet mot terrorisme»

Utdrag fra boken «Kosmos 10» hentet fra Dagbladet

Siste fra Østlandssendingen

Siste: Østlandssendingen

Banner valgresultat 2011 656x80