11.02.2012

Vil satse på talenter i skolen

Torger Ødegaard (Foto: Sigurdsøn, Bjørn/SCANPIX)

Kommunen ønsker å tilby musikktalenter fra 5. - 10. klasse opptil sju timer ekstraundervisning i musikk i uken.

- Vi må satse på talenter

Byråd forkultur og utdanning, Torger Ødegaard, er positiv til å dyrke fram talenter i Osloskolen.

- Vi ønsker å satse på alle elever i Osloskolen, også de som har et spesielt talent. Vi satser på de som har et særlig talent i mattematikk og språk, vi satte i gang et eliteprosjekt på Ruseløkka med ballett, og nå vil vi sette i gang et tilbud for de som har et særlig talent i musikk, sier han.

Satsingen med ballett på Ruseløkka har tidligere blitt kritisert for å bryte med enhetsskolen. Fylkesmannen satte i sin tid foten ned for ordningen, men den ble likevel gjennomført.

Ingen forskjell fra idretten

Nå varsler Ødegaard ytterligere satsing på talenter i skolen.

- Jeg synes det er rart at det er lov å dyrke talentene i idretten, og at det der ikke er noen motsetning mot å satse på talenter og på bredden. Men når det kommer til kultur, så er det plutselig en motsetning, og det er jeg uenig i.

Han mener Majorstua skole har et godt utgangspunkt for å lykkes med en slik satsing, siden skolen har lang tradisjon som musikkskole.

- Dette kommer vi til å starte opp. Den rød-grønne regjeringen forsøkte å stoppe ballettsatsningen også, fordi den var i strid mot enhetsskolen, men det er vi helt uenige i. Jeg mener alle elever skal få tilpasset opplæring og kunne dyrke sine talenter innenfor den offentlige skolen. Så dette starter vi opp fra neste skoleår, sier Ødegaard.

I første omgang vil det starte opp en til to klasser hvor det kommer til å være et byomfattende inntak, det vil si alle fra hele byen kan søke. Det kan ogå elever fra omkringliggende kommuner.

Siste fra Østlandssendingen

Siste: Østlandssendingen

Banner valgresultat 2011 656x80