11.02.2012

Punk i Norge

Sommeren 1977 spilte Sex Pistols på Pingvin Club i Oslo og Samfudet i Trondheim. Etter dette ble ting aldri de samme... Se bilder og les tekst fra boka «Norsk punk 1977-1980» av Trygve Mathiesen her.
  • «Hvem var de, disse musikkindustriens hooligans? Halvgale og frekke oppfiglere? Rennesteinsbøller? Eller bare karnevalsfigurer fra et sinnsykehus?»
  • «Gruppa Hærverk oppnådde på kort tid høy status. Trash omtalte dem som «den berømte og beryktede fortråkkgruppa Hærverk, Oslos eget kultband.»
  • «Jeg er medlem av Unge Høyre fordi jeg er en sosseklyse som henger meg på alle andre». Fra «Daddy Longleg» med Squirms 1978.
  • Faksimile fra VG.
  • Kristiansand 1979
  • «Det faste tilholdsstedet på Stripa i Studenterlunden hver lørdag formiddag, gjorde punkerne godt synlige i bybildet, men materialiserte i seg selv ikke noe nytt klubblokale.»
  • «Elske er noe jeg ikke kan. Jeg er et produkt av 70-åra. Jeg vet ikke hvordan. Jeg er et produkt av 70-åra.» Gene Dalby for Hærverk 1978
  • «...Færre stilte spørsmål ved hvorvidt Oslo Børs var et ml-band eller ikke. Hadde punkerne fått med seg at teksten på «I ræva er det mørkt» hadde de fått sett at teksten lå godt inne i bygdelengsel-tradisjonen fra ytterste venstre, der det urbane ble fremstilt som et nødvendig onde.
  • «Hele 500 mennesker fant veien til Råråkk i Kjellern 29. mars 1979, Vokalisten i Veslefrikk (Anne Grete Preus) var dørvakt slik at alle kom inn..»