11.02.2012

Hemmelig budgiver på Blitzhuset

Oslo kommune har fått ett bud på det omstridte Blitzhuset, men vil ikke si hvem som står bak eller hvor stort budet er. Fristen for å legge inn bud på eiendommene i Pilestredet 28 og 30 a og c, går ut i fredag.

Det skal også være andre som er interessert i å kjøpe eiedommene av kommunen. Budgivere som melder sin interesse etter fristen 31. januar kan også komme i betraktning, men har ingen garanti for at budet vil bli behandlet.

I Pilestredet 30a og b står det hus som skal rehabiliteres og omgjøres til rimelige utleieboliger for ungdom. Ett av disse husene rommer Edvard Munchs barndomshjem, og her har kommunen lagt ned klausul om at den som overtar bygningen forplikter seg til å lage en museumsleilighet som skal være åpen for publikum. Eiendommen Pilestredet 28 er en tomt som også er regulert for boligformål.

Den vanskeligste klausulen eiendomsprosjektet er beheftet med, er naturligvis Blitz-ungdommenes rettigheter. I en eiererklæring i 1995 sa Oslo kommune at Blitz skal få være i lokalene, mot å betale 5.000 kroner årlig til kommunen. Det er en forutsetning i prospektet at denne avtalen videreføres. Blitzhuset skal rehabiliteres, men fortsatt være et ungdomshus.

Siste fra Østlandssendingen

Siste: Østlandssendingen

Banner valgresultat 2011 656x80