19.05.2013

Smakens uke

At det franske kjøkken har innflytelse langt utover Frankrikes grenser er en kjent sak. Men at Norge har hatt innflytelse på fransk mat, visste du kanskje ikke...

Denne uken arrangeres Smakens uke for andre gang i Norge. I Frankrike er Smakens uke, eller La semaine du goût, en årlig begivenhet, der deltakerne inviteres til å oppsøke smakens verden.

Kanapeene til Fabienne Ricordel var populære. Foto: Anne Linn Ensby / NRKKanapeene til Fabienne Ricordel var populære. Foto: Anne Linn Ensby / NRK

Programmet består av både foredrag, matkurs, prøvesmaking og film. Det første foredraget handlet om nordisk innflytelse i det franske kjøkken.

Skandinavia er eksotisk

Den franske kjøkkensjefen Bertrand Simon er overbevist om at nordisk kultur og mat har påvirket franske mattradisjoner.

Simon forteller om utbredelse av norske retter som røkelaks, gravlaks og lutefisk. I tillegg er det en rekke retter i Frankrike med navn som peker på Skandinavia. Simons oversetter Jon Wettre forklarer:

– For franskmenn er skandinavisk noe eksotisk. Og det finnes massevis av navn på franske matretter hvis man går tilbake til klassiske kokebøker, ser man at det snakkes om blant annet appelsin på dansk vis og norsk omelett.

Men de tilsynelatende skandinaviske rettene behøver slett ikke ha noe å gjøre med hva vi spiser i Skandinavia.

– Hvis vi tenker på norsk omelett, ville vi kanskje tenkt på noe enkelt med egg, men en norsk omelett er et sukkerbrød som er dynket med likør, også har du vaniljeis på og marengs og hakkede mandler oppå det. Man tenker kanskje at det har noe med norske snødekte fjell å gjøre, sier Wettre.

Skal sette pris på god smak

En av de viktigste målgruppene for smakens uke er barn og unge.

Mye godt å smake på under Smakens uke. Mye godt å smake på under Smakens uke.

1800 6. og 7. klassinger i Oslo vil i løpet av uken få lære om smak og ernæring av byens fremste kjøkkensjefer og fagfolk.

Kristine Jacobsen fra Mathuset Jacob's er en av dem som skal lære ungdomsskoleelevene å sette pris på god mat.

– Vi tror denne smakens uke er med på å gjøre barn mer bevisste på smaker og at ikke alle får samme mulighet hjemme. Med denne uka blir de kanskje mer bevisst på gode råvarer og god smak, sier Jacobsen.

Lyd og video

Siste fra Østlandssendingen

Siste nytt Oslo/Akershus