21.11.2009

Sex-dømt politimann beholder jobben

Borgarting Lagmannsrett

Den sex-tiltalte politimannen fra Østfold får beholde jobben. Påtalemyndighetenes anke førte ikke frem.

Mens Tingretten fant politimannen skyldig i to av seks overgrepstilfeller, har lagmannsretten bare funnet mannen skyldig i ett av de seks påståtte overgrepene. Aktoratet vurderer å anke saken.

Den sextiltalte politimannen får dermed beholde jobben. Det har Lagmansretten slått fast. Politimannen har vært suspendert fra sin stilling ved Ski politistasjon i Follo i to år.

Den 49 år gamle mannen var tiltalt for seksuelle overgrep mot seks kvinner, men retten har funnet ham skyldig i seksuelle handlinger mot en kvinne.

30 dagers betinget fengsel

Politimannen er dømt til tretti dagers betinget fengsel. Han må også betale 10.000 kroner i bot.

Spesialenheten for politisaker la ned påstand om at politimannen skulle fradømmes retten til å jobbe i politiet på livstid, men fikk ikke medhold.

I sakene er det et likhetstrekk at de fornærmede har hatt inntrykk av tiltalte som en omsorgsfull og interessert person, men at det under avhøret hadde oppstått noe de beskriver som seksuelle tilnærmelser fra tiltaltes side.

«At en rekke kvinner hadde meldt om lignende atferd fra tiltaltes side i perioden fra våren 2004 til våren 2005, legger lagmannsretten etter omstendighetene ikke utslagsgivende vekt på.»

Borgarting lagmannsrett

- En betydelig oppreising

- Resultatet er meget tilfredsstillende. Han er dømt på ett punkt, hvor han selv mener han ikke har gjort noe galt. Men han har tatt imot domsresultatet med tilfredshet, og opplever dette som en betydelig oppreisning, sier politimannens advokat, Erling Olav Lyngtveit.

Politimannen vil ikke anke dommen.

Erling Olav Lyngtveit (Scanpix)

Erling Olav Lyngtveit

Scanpix

- Kan han nå møte på jobb på mandag?

- Han er ikke fradømt stillingen. Men dette er en dom som ikke er rettskraftig. Vi må avvente det spørsmålet. Men skyldsspørsmålet er endelig avgjort, og kan ikke overprøves av høyesterett, sier Lyngtveit.

Vanskelig livssituasjon

Ytterligere et annet felles trekk er at de fornærmede, med unntak av kvinnen han ble dømt for å ha befølt under avhør, har befunnet seg i vanskelige livssituasjoner der behovet for omsorg og empati har vært stort.

Flere av kvinnene mannen ble frifunnet for å ha krenket, var rusmisbrukere og en av dem var flere ganger tvangsinnlagt som psykiatrisk pasient.

Disse har retten altså ikke trodd på.

Knadde på brystene

Kvinnen han ble dømt for for å ha befølt har forklart at hun bleoverrumplet av tiltaltes initiativ til å demonstrere kroppsvisitasjon.

Hun forklarte at tiltalte førte hendene sine utenpå klærne hennes, men at han var særlig opptatt av brystene og at han tok på begge brystene med et kraftig tak som hun oppfattet som at han "knadde" dem.

Hun forklarte at hun følte det «kjempeekkelt»og at hun var helt skjelven da avhøret skulle fortsette.

Grov uforstand

Flertallet finner at tiltaltes opptreden må karakteriseres som en seksuell handling som han visste det ikke var samtykket til, og legger til grunn at tiltalte derved forsettlig overtrådte straffeloven § 200, 1. ledd.

Overtredelsen av straffeloven § 200, 1. ledd overfor kvinnen har skjedd mens tiltalte utførte tjeneste som polititjenestemann. Flertallet legger til grunn at han i den forbindelse forsettlig benyttet sin offentlige stilling.

Flertallet finner videre at tiltalte derved forsettlig gjorde seg skyldig i utilbørlig opptreden i tjenesten og på den måten viste grov uforstand i denne.

Innrømmet klønete oppførsel

Politimannen har tidligere innrømt i at hans oppførselen var klønete, og at han har vært fysisk med kvinnene.

Han har hatt problemer med å forklare hvorfor har fortsatte etter å ha fått beskjed av avdelingssjefen om å unngå fysisk kontakt med kvinner i avhørssituasjoner.

Påtalemyndighetens anke har ikke ført frem, mens tiltaltes anke har ført til et for ham gunstigere resultat. Saksomkostninger for lagmannsretten er derfor ikke aktuelt.

Vurderer anke

Hensett til at tiltalte i all hovedsak er frifunnet, ilegges heller ikke saksomkostninger, står det i dommen.Politimester i Follo, Arne Jørgen Olafsen, ønsker ikke å kommentere dommen i media før den er rettskraftig.

- Saken er ikke retsskraftig, og jeg trenger tid til å sette meg inn i dommen, sier Olafsen.

Johan Martin Welhaven (Foto: Cornelius Poppe/Scanpix)

Johan Martin Welhaven

Foto: Cornelius Poppe/Scanpix

Saken kan ankes til Høyesterett.

- Dommen er ny for oss, vi skal bruke tid på å gå mer grundig gjennom den, en anke vil bli vurdert fra vår side, sier aktor og assisterende sjef for Spesialenheten for politisaker, Johan Martin Welhaven.

Siste: Østlandssendingen

Siste: Østlandssendingen

Magasin: Østlandssendingen

Siste: Riksnyheter

Eldre saker fra NRK Østlandssendingen

Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas - Opphavsrett NRK © 2009 - Kontakt NRK