La ut tyvegods for hundretusener

Noe av beslaget som ble gjort i hjemmet til 35-åringen.
Foto: Vegar Erstad/NRKPolitiet beslagla over 1000 varer i leiligheten til en 35-åring som prøvde å selge tyvegodset sitt på Finn.no.
Publisert 20.03.2013 14:10.
- Skriv ut
Mandag forrige uke fikk politiet tips om at det lå store mengder tyvegods ute på Finn.no.

Terje Melvold er politioverbetjent ved Sentrum politistasjon i Oslo.
Foto: Vegar Erstad/NRK– Tipseren fortalte om kunst, designartikler og kjøkkenredskaper som var lagt ut for salg på nettstedet, forteller Terje Melvold, politioverbetjent ved Sentrum politistasjon i Oslo.
- Les også: Slik kjemper Finn.no mot svindlerne
Politiet aksjonerte mot leiligheten hans i Oslo den 13. mars.
– Vi gjorde over 380 beslag, og det er snakk om over 1000 varer som ble funnet i treromsleiligheten hans, forteller Melvold.
Han sier at de lastet opp fire politibiler med varer for å få alt ned til politistasjonen.
– Mannen er nå siktet for tyveri og vi fortsetter etterforskningen, sier han.
Tingene lå fortsatt i originalemballasjen og var derfor lett identifiserbare med objektene som mannen skulle selge på nettstedet Finn.no.

Mange dyre artikler ble funnet hjemme i leiligheten til den siktede 35-åringen.
Foto: Vegar Erstad/NRKUnikt tyvegods
Etterforskningen startet da Finn.no fikk tips fra en butikk som hadde blitt frastjålet noen masker, en unik hundeskulptur og andre designgjenstander.
– Det var lett å gjenkjenne disse varene på Finn og da har vi et godt utgangspunkt. Vi sjekket historikken til annonsøren også har vi ansatt en tidligere politimann som formidler dette videre til politiet, forteller Lars Vinden, ansvarlig for forbrukertrygghet i Finn.
Et og et halvt døgn senere ble gjerningsmannen pågrepet.
Han legger til at en som selger tyvegods vil være interessert i å skjule hvem han er og hvor han bor.
– Dersom du mistenker salg av tyvegods oppfordrer vi folk til å ta kontakt, avslutter han.
Mistenker flere
Melvold vil ikke anslå en nøyaktig verdi på beslagene, men sier at det dreier seg om flere hundretusen kroner. De er usikre på hvorvidt mannen er alene om tyveriene.
– Etterforskningen pågår fremdeles og vi holder alle muligheter åpne om at det kan være flere involverte, sier politioverbetjenten til NRK.
- Les også: Finn.no strammer inn etter mye svindel
Den siktede mannen er 35 år gammel og er norsk statsborger, med utenlandsk opprinnelse.
– Det blir ofte lagt ut tyvegods på Finn.no, men det er ikke så ofte at det blir gjort i så stor skala, sier Melvold.
Viktig å sjekke
Han synes det er viktig at folk passer på å ikke kjøpe tyvegods, særlig siden det er straffbart.
– Det er jo den enkelte rettsinstans som bestemmer hvorvidt man er skyldig, men man burde tenke på at kjøp av tyveri kan gi konsekvenser, sier han.
- Les også: Du kan bli svindlet, og deretter dømt
Det er enkle grep som kan gjøres for å sikre seg trygge kjøp.
– Hvis en selger har mye av én eneste vare som kommer i orginalinnpakning burde det ringe noen bjeller, sier han.
Samtidig kan man alltid spørre om vedkommende har kvittering for produktet de prøver å selge.

Beslaget hos 35-åringen som la ut over 1000 stjålne varer på Finn.no
Foto: Vegar Erstad/NRK
Lenker
Siste: Østlandssendingen
- Ran i Fet, Skjetten og Kjeller
- Politidirektøren roser regjeringen
- Bilister i kø hos bilopphuggere
- Millionbot etter brann i Asker
- Hovedledning sprakk i Lillestrøm
- Siktet for salg av tyvegods på nett
- Så mye koster vann og kloakk deg
- Islam Net nektes adgang
- Tre skadet i forskningsprosjekt
- Flere oslojenter er undervektige









