16.03.2010

Reddet etter snøstorm

Mannen som ble meldt savnet på tur til Galdhøpiggen fredag kveld, kom til rette litt over midnatt. (Foto: Andreas Hensch Lunde/Scanpix)

Arkivfoto Galdhøpiggen

Foto: Andreas Hensch Lunde/Scanpix

25-åringen fra Østfold turte ikke forlate teltet i frykt for at det skulle blåse av gårde.

- Han ble funnet i teltet sitt ved Galdhøpiggen. Han hadde ligget værfast siden han kom opp lørdag ettermiddag, forteller operasjonsleder ved Gudbrandsdal politidistrikt, Sigmund Kåpvik.

Meldt savnet av moren

Galdhøpiggen (NRK)

Det var moren til 25-åringen fra Trøgstad som meldte sønnen savnet da han ikke kom hjem fra fjellturen søndag kveld.

Han dro opp i fjellet lørdag, og skulle på jobb igjen på mandag. Familien ble bekymret for ham da de ikke hørte noe.

- Han var svært godt utrustet, og han er en fjellvant mann. Men det var skikkelig styggvær med snø og opp mot 20 meter i sekundet i vind. Han hadde ikke turt å forlate teltet i frykt for at det skulle blåse av gårde, forteller operasjonslederen.

Østfoldingen hadde mobiltelefon, men det var ikke dekning i området.

Hadde ikke drukket vann

Søndag lettet været, og et helikopter startet leteaskjonen sammen med mannskaper fra Spiterstulen fjellstue.

De fant mannen i god behold klokka 02.10 i natt. Sammen fikk de ledet ham ned til Juvashytta.

- Han var sulten og dehydrert. Han hadde ikke fått åpnet teltet og hentet snø, så han hadde ikke drukket noe. Han var veldig, veldig glad for å bli funnet, sier Kåpvik.

Siste: Østfold

Siste riksnyheter

NRKsport.no

100 siste nyheter