Nordmenn smugler i protest
Ola og Kari på grensehandel mener politikerne kan takke seg selv for smuglingen. Foto: Rainer Prang, NRKHarry-handlerne kaller det ikke smugling når de overskrider tollkvoten, de "tar bare med seg litt ekstra", viser undersøkelse.
Publisert 11.12.2005 19:28. Oppdatert 11.12.2005 21:13.
- Skriv ut
- Å bryte kvotereglene oppfattes ikke som kriminelt. Først når man smugler for andre blir det kriminelt, sier forsker og sosialantropolog Gro Follo ved Norsk senter for bygdeforskning.
Follo har gjennomført en studie av grensehandelen, og sammen med forskerkollegaer var det ved Svinesund at det ble foretatt intervjuer av 400 grensehandlende nordmenn, skriver adressa.no/økonomi.
Jo lenger unna folk bor grensen, jo mer tar de med seg av varer. Foto: Berit Roald / SCANPIX Protest mot avgifter
Gro Follo trekker den konklusjonen at grensehandelen er en politisk protesthandling fra norske forbrukere.
- Oppfatningen var at politikerne kunne takke seg selv for at grensehandelen var så omfattende. Høye norske priser forklares gjerne med høye avgifter, og avgiftene er det politikerne som bestemmer. Derfor har man også nærmest lov til å ta med litt ekstra, sier Follo.
Smugler mer jo lenger man reiser
Forskerne observerte, intervjuet og samlet statistisk materiale om norske grensehandlere fra nordmenn på handletur høsten 2002.
Drøyt halvparten av grensehandlerne mente at man er avhengig av å ta med seg varer utover tollkvoten hvis man skal spare penger av betydning.
Jo lenger unna man bor fra grensen og jo sjeldnere man er på grensehandel, jo større sannsynlighet er det for at harry-handlerne tar med seg mer enn de har lov til, viser undersøkelsen.
- Hvis disse resultatene lar seg overføre til Midt-Norge, er det grunn til å tro at andelen som smugler kan være større i Trøndelag enn i Østfold ettersom avstanden til Sverige er lengre for trønderne, sier Gro Follo til adressa.no.
Mange smugler
Ifølge Follo er det vanskelig å konkretisere omfanget av smuglingen eksakt.
Forskningsprosjektet konkluderer med at en betydelig andel av grensehandlerne tok med seg mer varer utover tollkvotene.
I tillegg skjer smuglingen helt åpenlyst, og det var helt vanlig å se handlevogner som tøt over av kjøtt og handlevogner med flere vinkasser.
Rundt 50 prosent av grensehandlerne mente sannsynligheten for å bli stoppet av tollere var så marginal at det ikke var noen grunn til å ta hensyn til hvor mye man tok med seg av varer.
Ingen fra Senterpartiet
I følge undersøkelsen skiller grensehandlerne seg ikke statistisk ut fra gjennomsnittsnordmannen.
Bortsett fra på ett punkt, og det er at Frp-velgere er sterkt overrepresentert blant de som handler på svensk side av grensen.
Studien var det 51 prosent av grensehandlerne som stemte Frp.
Intervjuerne fant ikke en eneste Senterparti-velger blant de handlende.
Se også
Smugling og beslag (Østfold)
- Stanset svenske smuglere
- Tok bilen til kjent smugler
- Tatt i tollen to ganger samme dag
- Fant 170 000 tabletter i trailer
- Ny strategi for å stanse smugling
- - Tilfeldighet at det var 14 biler
- Vil fengsle fem for storsmugling
- Gjenganger stanset av tollerne
- Dømt for organisert kriminalitet
- Fant amfetamin i surkålen
- Gjemte narkotika i pute
Grensehandel
- 25.000 nordmenn dro hit 17. mai
- Strømstad på pantetoppen
- Verdt over 20 milliarder i året
- Pristigning på 92 prosent
- Tilbakegang for Nordby og Töcksfors
- Nordmenn står i kø i Strömstad
- Kjempekøer foran Systembolaget
- Svenskekrona sterkere enn på lenge
- Færre turer men vi legger igjen mer
- Handler mest av alle på grensen
- På dagligvaretoppen i 2012
SISTE FRA ØSTFOLD
- Leteaksjon etter dement mann
- Halden-løpere seiret
- Promilletatt på Fredrikstadbrua
- – Enkel seier på en middels dag
- 25.000 nordmenn dro hit 17. mai
- To til sykehus etter trafikkulykke
- Redningsskøyta har hatt mye å gjøre
- Med godværet kommer klagene
- 18-åring tatt i 181 km/t på E6
- Sovnet i drive-in på McDonalds
Riksnyheter
Rikssport
SISTE FRA ØSTFOLD
- Leteaksjon etter dement mann
- Halden-løpere seiret
- Promilletatt på Fredrikstadbrua
- – Enkel seier på en middels dag
- 25.000 nordmenn dro hit 17. mai
- To til sykehus etter trafikkulykke
- Redningsskøyta har hatt mye å gjøre
- Med godværet kommer klagene
- 18-åring tatt i 181 km/t på E6
- Sovnet i drive-in på McDonalds










Avviser at mobilstråling er farlig
Arsenal sikret mesterligakvalik







