– En veldig dramatisk natt

Bak husveggen i nummer 47 kan du se hvor raset gikk.
Foto: Birgitte StangelandEn stor og flere små steinblokker raste ned fra fjellet bak husene i Breidablikkbakken i Porsgrunn i natt. – Det luktet mugg og våt jord, sier nabo.
Publisert 01.05.2012 09:09. Oppdatert 01.05.2012 11:31.
- Skriv ut
Raset gikk mellom hus nummer 45 og 47 i Breidablikkbakken, og to personer som bor i nummer 47, ble evakuert. Politiet fikk melding om steinraset klokken 23.15 natt til tirsdag.
Birgitte Stangeland Schlewitz forteller at hun bor i huset mellom de to husene hvor raset gikk. De hørte plutselig en buldrende lyd i ellevetiden sent mandag kveld.
– Det hørtes ut som en stor lastebil kjørte rett inn i hagen vår og det buldra til. Det var veldig dramatisk, sier hun til NRK.no.
Artikkelen fortsetter under bildet.

Birgitte Stangeland Schlewitz bor i huset mellom de to husene der raset gikk, mens Kåre Lian bor i nummer 47 og var en av dem som ble evakuert.
Foto: Britt Boyesen/NRKStøvsky
Hun løp ut for å se hva som hadde skjedd.
– Da så jeg en stor støvsky. Det luktet mugg og våt jord, beskriver hun.
Da hun og mannen gikk nærmere for å se, måtte de raskt snu igjen.
– Vi lyste med lommelykt, men vi måtte løpe vekk for det kom et ras til. Det var et lite ras, sier hun.
Barna lå i kjelleren og sov
Schlewitz forteller at flere tonn tunge steiner rullet ned i hagen og at noen av steinene ligger kun en meter fra husene.
Hun har to barn på ni og ti år som bor hjemme, de lå og sov i kjelleren da raset gikk. Politiet ga beskjed om at barna måtte flyttes opp fra kjelleren med en gang.
– Dette er ikke noe gøy, spesielt ikke med barn i huset. Det er veldig guffent, sier hun.
Nå venter hun og resten av naboene på at en geolog skal komme å undersøke området nærmere.
– Det ser ut som om det kan rase igjen, sier Schlewitz, og legger til at også de andre naboene er bekymret for hva som kan skje i løpet av dagen.
Artikkelen fortsetter under bildet.

Flaggstangen gikk akkurat klar av disse steinene.
Foto: Birgitte Stangeland– Må vite at det er trygt
Birgitte Stangeland Schlewitz sier at politiet vurderte å evakuere dem også, men det ble ikke noe av.
– Vi var ikke sikre på om vi turte å bli i huset, men vi valgte det enn så lenge, sier hun.
Naboen hennes Kåre Lian er en av de som ble evakuert i natt. De som ble evakuert, har foreløpig ikke kunnet komme hjem igjen.

Området er fortsatt sperret av tirsdag formiddag.
Foto: Britt Boyesen/NRK– Det kan de ikke før vi vet det er helt trygt, sier operasjonsleder Karl Jørgensen ved Telemark politidistrikt til NRK.no.
Området er sperret
Porsgrunn kommune og en geolog er varslet om hendelsen, og området er sperret av.
– Vi har vært på stedet i dag og tatt en vurdering, og det er absolutt grunnlag for å undersøke dette nærmere. Vi jobber også med kommunen for å få tak i de rette fagfolkene, sier Jørgensen.
Steinraset førte ikke til noen store materielle skader.
Kart
Breidablikkbakken i Porsgrunn.
Kilde: Google MapsSiste: Telemark
Siste riksnyheter
- Har funnet det siste vitnet
- Hizbollah-soldater drept i Syria
- Flere politifolk skadd i Stockholm
- Gisseldrama i bank i Israel
- Får eksperthjelp før eksamen
- Turister omkom i luftballong-ulykke
- Bølge av bilbomber i Irak
- Én døde i tornado i USA
- Spionanklaget har forlatt Moskva
- Honningfellen som fanget feil mann
- 2000 står fast ved grenseovergang
- Far innrømmer barnedrap
- Bråk mellom salafister og politi
- Offensiv mot opprørskontrollert by
- Privatisering skaper fotballstorm
- Avviser at mobilstråling er farlig
- 24-åring pågrepet for gullsmedran
- Lottogevinst på 3,5 milliarder
- Toppolitikar drepen i Pakistan
- Flere drept i angrep i Irak





Godset knuste Start