Alkoskadde barn får feil diagnose

Barn med alkoholskader blir sjeldent oppdaget.
Foto: Anette Berentsen/NRKMange barn som er født med alkoholskader, blir behandlet som om de har sykdommen ADHD.
Publisert 30.12.2009 09:06.
- Skriv ut
Flere og flere barn som har konsentrasjonsvansker, får diagnosen ADHD. Dette kan være feil. Mange av barna er trolig alkoholskadde som en følge av at mor drakk under svangerskapet.
Spesialkonsulent ved Borgestadklinikken, Liv Drangsholt, sier at det ikke alltid er så lett å se forskjellen mellom de to sykdommene.
- Alkoholskader kan lett forveksles med ADHD.
Skjulte skader
Og når det hender, altså at pasienten får feil diagnose, betyr det i mange tilfeller at også behandlinga blir feil.
- Det største problemet er nok at mange ikke har fått noen diagnose eller utredning i det hele tatt. At omgivelsene ikke skjønner at de har en hjerneskade. Ofte er det en del skjulte skader de har, som at de blir mye misforstått, sier Drangsholt.
Og barn med alkoholskader har problemer nok, uten at de også skal bli misforstått, og tilbudt feil behandling.
Les: - Oppdager ikke at mor drikker
Les også: Én av tre mener gravide kan drikke

1 av 3 mener det er greit å drikke alkohol mens man går gravid. Det kan skade barnet.
Foto: Colourbox.com
Må få all mulig hjelp
På Borgestadklinikken i Skien har de nå jobba med rus hos gravide i snart 15 år. Spesialkonsulent Liv Drangsholt sier at barna som kommer uskyldige opp i en verden med rus, må få tilstrekkelig hjelp.
- Det er viktig at barn med adferdsvansker blir godt utredet, og at man også ser etter mulige alkoholskader. Noen barn har nok både alkohol og ADHD-skader. Har man funnet en diagnose, går man ikke videre og finner alle nyansene. Derfor er det viktig at man blir godt utredet, slik at man ser alle utfordringene, avslutter Drangsholt.
Siste: Telemark
Siste riksnyheter
- Førstepremien er 700 millioner - Himalaya har ikke mistet is
- Sp vil ha skog inn i klimameldinga
- Irak har henrettet 65 fanger i år
- EU utsetter krisepakke til Hellas
- - Politiske partier bør lære av oss
- –Kanskje signaler man burde sett
- En annen side av Kabul
- Russlands økonomiske hodepine
- «Hermetisk lokk» på Homs
- Maldivene: Ny leder slår ned på uro
- Norsk turist funnet død i India
- Gutter og jenter møtes hver for seg
- H&M ble «dømt» for lave lønninger
- Qvigstad hardt ut mot lekkasjar
- Åpner for å påstå Breivik-straff
- Nesten ingen vil ha Siv
- - Al Shabab ein del av Al Qaida
- Frykter Bashir går i farens spor
- Fransk parfymør tiltalt for rasisme





