08.02.2012

Hestespor og møkk til besvær

Spor etter hester (Foto: Ragnar Grøsfjeld/NRK)

Skaper problemer for handikappede.

Handikappede er lei av hester som legger i fra seg møkk og som lager dype sår i turstiene bak Skien fritidspark.

Forbudt for hester (Foto: Sven Håkon Kulbeck/NRK)

De merkede grusveiene i området bak fritidsparken er spesielt tilrettelagt for handikappede som ønsker å komme seg ut på tur, og det er forbudt å ri hest i disse løypene.

Møkk og spor

Leder av Rådet for funksjonshemmede i Skien, Ragnar Grøsfjeld, syntes det hele er beklagelig.

- Vi har gjort en kjempejobb her med å bygge opp løypenett over mange år, som også nå gjøres tilgjengelig for rullestolbrukere. Slik vi ser det, er ikke det forenelig med hestetrafikken.

Hestemøkk på stien (Foto: Sven Håkon Kulbeck/NRK)

Ragnar Grøsfjeld, Ragnar Anundsen, Ove Lund og Per Bjørnstad.

Foto: Sven Håkon Kulbeck/NRK

Han mener hestetrafikken gjør at grusen blir løs og sporete, slik at det er vanskelig å ta seg frem med rullestol.

- I tillegg legger hestene fra seg møkk, og det er ikke noe særlig å få i hjula.

Kan ikke dra på tur alene

Ragnar Anundsen, som selv sitter i rullestol, er glad for at det nå er tilrettelagt for handikappede, men han frykter konsekvensene om det ikke blir slutt på hesteridning i løypene.

- Det er veldig positivt at det blir laget et løypenett slik at vi kommer oss ut i naturen, men det er ikke noe moro hvis det blir masse møkk i veien. Da må man ha med noen til å hjelpe, sier han.

- Kommunikasjonen er et problem

- Vi har flere tiden fått forklart dette som et problem, og vi har vært veldig aktive overfor våre brukere om at det ikke skal forkomme, sier driver av Klosterskogen ridesenter, Per Bjørnstad.

Han mener mye av problemet er for dårlig kommunikasjon.

- Problemet er jo å få informert alle stallene i nærheten av Skien Fritidspark som bruker stedet på fritt grunnlag, sier han.

Bjørnstad sier det finnes egne løyper for hesteridning i det samme området og at det noen ganger også forviller seg noen turgåere inn i deres område.

Banner valgresultat 2011 468x110