26.05.2012

Dropper repetisjonsøvelser

HV trener terrorberedskap (Foto: Ove Ronny Haraldsen/NRK)

Det er tvilsomt at flere heimevernssoldater blir utkalt i år. Forsvaret har nemlig brukt for mye penger, og nå må det spares.

Det er svært sannsynlig at halvparten av avdelingene i heimevernet i Telemark og Buskerud ikke får trent resten av året.

Må spare

- Det er liten sannsynlighet for at det blir noe mer trening denne høsten, sier oberstløytnant og distriktssjef for heimevernet i de to fylkene, HV03, Kjell Enberget.

Heimevernet i Telemark og Buskerud er nemlig to av flere avdelinger i heimevernet som nå må spare penger på vegne av forsvaret.

I sommer ble det klart at forsvaret måtte spare enda mer penger for at forsvarsbudsjettet skulle gå i null.

- God nok beredskap

Men Enberget mener at siden halvparten av avdelingene allerede har trent, gjør det at beredskapen til heimevernet er god nok. Han mener flommen i Buskerud er et bevis på det.

- Frem til da hadde vi trent åtte av områdene våre. Samtlige av områdene ble kalt inn, og vi løste oppgaven må en utmerket måte, sier han.

Banner valgresultat 2011 468x110