26.05.2012

– Vent med å kjøre over fjellet til lørdag

Hemsedalsfjellet (Foto: Gunnar Grimstveit/NRK)

Det blåser fort opp på Hemsedalsfjellet. Her fra kolonnekjøring ved Bjøberg.

Foto: Gunnar Grimstveit/NRK

Kraftig vind og nedbør skaper store problemer på fjellovergangene mellom Østlandet og Vestlandet fredag. Veitrafikksentralen ber alle som kan om å la bilen stå til lørdag.

Mange har tilbrakt mye mer tid i bilen i vinterferien enn det som var planlagt.

Midt i vinterferieperioden har tidvis alle fjelloverganger mellom Buskerud og Vestlandet vært stengt. Å kjøre mellom Østlandet og Vestlandet er nå alt annet enn en spøk.

– På det verste blåser det nå 44 knop på Haukeli, noe som er liten storm. I tillegg snør det, så det er heftig vær der oppe, sier trafikkoperatør Anne Berget ved Veitrafikksentralen til NRK.no fredag ettermiddag.

Hun råder alle som kan om å vente med å kjøre over fjellet til lørdag.

– Veldig mange overganger er stengt, så hvis man ikke absolutt må kjøre i dag, anbefaler vi folk om å vente.

Fredag kveld sier Berget at det har vært mye å gjøre i forbindelse med alle de stengte veiene, men at trafikken stort sett har gått greit der veiene er åpne.

– Det har vært noen mindre hendelser, men ingenting av betydning, sier Berget.

  • Sjekk trafikkmeldinger for fjellovergangene her

Dette er noen av de største fjellovergangene som er kolonnekjørt eller stengt sent fredag kveld:

  • E134 over Haukelifjell er stengt på grunn av uvær. Blir ikke åpnet fredag.
  • Riksvei 7 over Hardangervidda er midlertidig stengt pga. uvær. Blir ikke åpnet fredag.
  • Riksvei 13 Vikafjellet er stengt pga. snøras og fare for ras. Blir ikke åpnet fredag. Ny vurdering lørdag formiddag.
  • Riksvei 15 Strynefjellet er midlertidig stengt pga. uvær. Blir ikke åpnet fredag.
  • Riksvei 52 Hemsedalsfjellet er kolonnekjørt pga. uvær. Opp mot åtte timers venting hvis man kommer fra vest.
  • Fylkesvei 50 Hol- Aurland er stengt pga. uvær og opprydningsarbeid. Blir ikke åpnet fredag.
  • Fylkesvei 53 Tyin- Årdal er midlertidig stengt pga. uvær. Blir ikke åpnet fredag.
  • Fylkesvei 45 Rotemo-Skafså stengt pga. uvær. Blir ikke åpnet i dag.
  • Riksvei 9 Hovden - Haukeli. Stengt på grunn av dårlig vær.
Hemsedalsfjellet (Foto: Gunnar Grimstveit/NRK)

Mange vogntog blir sittende fast, som her på Hemsedalsfjellet.

Foto: Gunnar Grimstveit/NRK

Kjørte dobbelt så langt

Atle Ramsdal (Foto: Gunnar Grimstveit/NRK)

Atle Ramsdal fra Bergen brukte dobbelt så lang tid til hytta på Ustaoset.

Foto: Gunnar Grimstveit/NRK

Atle Ramsdal er en av dem fikk satt tålmodigheten på prøve da han skulle kjøre fra Bergen til hytta på Ustaoset denne uka.

Familien måtte kjøre dobbelt så langt til hytta si på grunn av det dårlige været.

– Vi hadde planer om å kjøre over Hardangervidda. Der var det stengt, så vi prøvde Hol–Aurland, men der var det også stengt. Til slutt ble det Hemsedal, med tre unger og en hund i bilen. Vi kjørte over 40 mil, istedenfor 22 mil, sier Ramsdal.

– Mange innesnødd

Brøytebilsjåfør på Hemsedalsfjellet Runar Sletten Bjøberg forteller at han får mange telefoner fra fortvilte hytteturister i vinterferien.

– Vi har klart å brøyte dem inn til hytta, men nå har det blåst opp igjen. Vi ser flere steder at både hytter og biler er innesnødd. De kommer seg ikke ut, og jeg får mange fortvilede telefoner. Vårt problem er at vi først må prioritere riksveien.

Bjøberg forteller at de jobber under heftige forhold på fjellet.

– Vinden henger igjen, og snøen blåser opp. Etter værmeldingene å dømme sparer folk mye ved å vente til lørdag med å kjøre over fjellet. Værmeldingene viser at det skal bli bedre forhold lørdag.

Runar Sletten Bjøberg (Foto: Gunnar Grimstveit/NRK)

Brøytebilsjåfør Runar Sletten Bjøberg har hjulpet mange turister.

Foto: Gunnar Grimstveit/NRK

Krever tunnel under Hardangervidda

Hytteturist Atle Ramsdal fra Bergen slenger seg på kravet om tunnel under Hardangervidda, slik at man kan få mer kontinuitet på denne veien vinterstid.

– Det er trasig når man beregner å komme frem til hytta på et tidspunkt, men så gjør kjøreforholdene det så tungvint. De bør gjøre noe for å få en helårsvei over Hardangervidda.


Banner valgresultat 2011 468x110