| | Fredag 22. februar Publisert 17.02.2002 21:36 | Stina Hofgaard Nilsen(Scanpix) | Trine Bakke Rognmo er med i dagens storslalåm, men det er jo ikke hennes favorittøvelse. På papiret ser det kanskje ut som en av de dagene da Norge ikke får medalje. Men storslalåmjentene har stått på pallen før denne sesongen, og kan gjøre det igjen.
Curling, menn17.00 – 22.00 Bronsefinale Sverige-Sveits
22.30 – 01.30 Finale Norge-Canada
Alpint: Storslalåm, kvinner18.00 – 19.00 1.omgang
21.00 - 22.15 2.omgang
Norske utøvere: Andrine Flemmen, Stina Hofgaard Nilsen, Hedda Berntsen og Trine Bakke Rognmo.
Kombinert: Sprint, 7,5 km langrenn19.00 – 19.30
Norske utøvere: Preben Fjære Brynemo, Jan Rune Grave, Kristian Hammer og Sverre Rotevatn.
Skøyter: 10.000 m, menn20.00 – 23.15
Norske utøvere: Lasse Sætre og Kjell Storelid.
Innledende runder/finaler20.00 – 22.30 Ishockey: Semifinale, menn Hviterussland-Canada
23.00 – 02.45 Bobsleigh: Firer, 1. og 2.omgang
00.15 – 02.45 Ishockey: Semifinale, menn USA-Sovjet
02.45 – 05.15 Kunstløp: Oppvisning
|
Medaljeoversikt - OL - curling - menn |
|
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1994 |
Ikke OL-gren |
|
|
1998 |
SUI, Patrick Huerlimann, Patrik Loertscher, Daniel Mueller, Diego Perren, Dominic Andres |
CAN, Mike Harris, Richard Hart, Collin Mitchell, George Karrys, Paul Savage |
NOR, Eigil Ramsfjell, Jan Thoresen, Stig-Arne Gunnestad, Anthon Grimsmo, Tore Torvbraaten |
2002 |
Norge |
Canada |
Sveits |
|
Medaljeoversikt - storslalåm - kvinner |
|
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1948 |
Ikke OL-gren |
|
|
1952 |
Andrea Mead Lawrence, USA 2:06.8 |
Dagmar Rom, AUT 2:09.0 |
Annemarie Buchner, GER 2:10.0 |
1956 |
Ossi Reichert, GER 1:56.5 |
Josefine Frandl, AUT 1:57.8 |
Dorothea Hochleitner, AUT 1:58.2 |
1960 |
Yvonne Ruegg, SUI 1:39.9 |
Penny Pitou, USA 1:40.0 |
Giuliana Minuzzo, ITA 1:40.2 |
1964 |
Marielle Goitschel, FRA 1:52.24 |
Christine Goitschel, FRA 1:53.11 Jean Saubert, USA 1:53.11 |
|
1968 |
Nancy Greene, CAN 1:51.97 |
Annie Famose, FRA 1:54.61 |
Fernande Bochatay, SUI 1:54.74 |
1972 |
Marie-Theres Nadig, SUI 1:29.90 |
Annemarie Moser-Proell, AUT 1:30.75 |
Wiltrud Drexel, AUT 1:32.35 |
1976 |
Kathy Kreiner, CAN 1:29.13 |
Rosi Mittermaier, FRG 1:29.25 |
Danielle Debernard, FRA 1:29.95 |
1980 |
Hanni Wenzel, LIE 2:41.66 |
Irene Epple, FRG 2:42.12 |
Perrine Pelen, FRA 2:42.41 |
1984 |
Debbie Armstrong, USA 2:20.98 |
Christin Cooper, USA 2:21.38 |
Perine Pelen, FRA 2:21.40 |
1988 |
Vreni Schneider, SUI 2:06.49 |
Christa Kinshofer, FRG 2:07.42 |
Maria Walliser, SUI 2:07.72 |
1992 |
Pernilla Wiberg, SWE 2:12.74 |
Diann Roffe, USA 2:13.71 Anita Wachter, AUT 2:13.71 |
|
1994 |
Deborah Compagnoni, ITA 2:30.97 |
Martina Ertl, GER 2:32.19 |
Vreni Schneider, SUI 2:32.97 |
1998 |
Deborah Compagnoni, ITA 2:50.59 |
Alexandra Meissnitzer, AUT 2:52.39 |
Katja Seizinger, GER 2:52.61 |
2002 |
Janica Kostelic, Kroatia 2.30,01 (1.16,00-1.14,01), |
Anja Parson, Sverige 2.31,33 (1.16,87-1.14,46), |
Sonja Nef, Sveits 2.31,67 (1.16,94-1.14,73), |
|
Medaljeoversikt - OL - |
kombinert - sprint |
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1998 |
Ikke OL-gren |
|
|
2002 |
Samppa Lajunen, Finland 16.40,1 |
Ronny Ackermann, Tyskland 0.09,0 min. bak |
Felix Gottwald, Østerrike 0.40,2 |
|
Medaljeoversikt - OL - skøyter - 10 000m - menn |
|
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924 |
Julius Skutnabb, FIN 18:04.8 |
Clas Thurnberg, FIN 18:07.8 |
Roald Larsen, NOR 18:12.2 |
1928 |
Avlyst pga. varmt vær |
|
|
1932 |
Irving Jaffee, USA 18:36.5 |
Ivar Ballangrud, NOR 18:36.6 |
Frank Stack, AUT 20:00.9 |
1936 |
Ivar Ballangrud, NOR 17:24.3 |
Birger Wasenius, FIN 17:28.2 |
Max Stiepl, AUT 17:30.0 |
1948 |
Ake Seyffarth, SWE 17:26.3 |
Lauri Parkkinen, FIN 17:36.0 |
Pentti Lammio, FIN 17:42.7 |
1952 |
Hjalmar Andersen, NOR 16:45.8 |
Cornelis Broekman, NED 17:10.6 |
Carl-Erik Asplund, SWE 17:16.6 |
1956 |
Sigvard Ericsson, SWE 16:35.9 |
Knut Johannesen, NOR 16:36.9 |
Oleg Goncharenko, URS 16:42.3 |
1960 |
Knut Johannesen, NOR 15:46.6 |
Viktor Kosichkin, URS 15:49.2 |
Kjell Beackman, SWE 16:14.2 |
1964 |
Jonny Nilsson, SWE 15:50.1 |
Fred Anton Maier, NOR 16:06.0 |
Knut Johannesen, NOR 16:06.3 |
1968 |
Johnny Hoeglin, SWE 15:23.6 |
Fred Maier, NOR 15:23.9 |
Knut Johannesen, SWE 15:31.8 |
1972 |
Ard Schenk, NED 15:01.35 |
Cornelis Verkerk, NED 15:04.70 |
Sten Stensen, NOR 15:07.08 |
1976 |
Piet Kleine, NED 14:50.59 |
Sten Stensen, NOR 14:53.30 |
Hans van Helden, NED 15:02.02 |
1980 |
Eric Heiden, USA 14:28.13 |
Piet Kleine, NED 14:36.03 |
Tom Erik Oxholm, NOR 14:36.60 |
1984 |
Igor Malkov , URS 14:39.90 |
Tomas Gustafson, SWE 14:39.95 |
Rene Schoefisch, GDR 14:46.91 |
1988 |
Tomas Gustafson, SWE 13:48.20 |
Michael Hadscheiff, AUT 13:56.11 |
Leo Visser, NED 14:00.55 |
1992 |
Bart Veldkamp, NED 14:12.12 |
Johann Olav Koss, NOR 14:14.58 |
Geir Karlstad, NOR 14:18.13 |
1994 |
Johann Olav Koss, NOR 13:30.55 |
Kjell Storelid, NOR 13:49.25 |
Bart Veldkamp, NED 13:56.73 |
1998 |
Gianni Romme, NED 13:15.33 |
Bob de Jong, NED 13:25.76 |
Rintje Ritsma, NED 13:28.19 |
2002 |
Jochem Uytdehaage, Nederland 12.58,98 (verdensrek.), |
Gianni Romme, Nederland 13.10,03, |
Lasse Sætre, Norge 13.16,92, |
| |
Gull: Tor Arne Hetland sprint Gull: Frode Estil stafett Sølv: Frode Estil 15 km Sølv: Frode Estil jaktstart Sølv: Marit Bjørgen stafett |
|