10.02.2012

Ønsker ikke trehus

Kampen om lave trehus på branntomta i Nordre gate ser ut til å være tapt. Både næringslivet og arkitektene i Trondheim ønsker å bygge i andre materialer og flere etasjer.

Arkitektprofessor Birgit Cold mener de nedbrente husene var sjarmerende, men lite orginale.

- De var kopier av kopier og det blir bare tull å forsøke å gjenskape dem. I en by må man skape nye ting, sier den danske arkitektprofessoren.

Eierne kjølige

Nils Kristian Nakstad representerer eiergruppa. Lave trehus står ikke høyt i kurs der heller. Blir det bygget i tre, kan det likevel bli både fire og seks etasjer, sier Nakstad.

Fire arkitektselskaper kjemper om å tegne vinnerutkastet. Svein Skylstad fra arktiektfirmaet Per Knutsen sier det skal mye til for at de vil tegne et trehus på branntomta.

- Jeg mener en by skal ha et stein/puss preg. Trehus blir for meg en landsby.

Skylstad, som har Ålesund som referanseby i sitt arbeide, utelukker likevel ikke at han kan forandre mening.

- Klarer vi å være nyskapende og utrykke en urban kvalitet med tre, vil jeg vurdere det. Men det har jeg enda tilgode å se, sier Skylstad.

Nyeste bildegallerier

Banner valgresultat 2011 656x80

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

50 siste Trøndelag

Siste bildegallerier