ALA AMUNDSEN: Steffen Dahl har tenkt å gå alene til Sydpolen 100 år etter Amundsen, men det spør om han ikke får selskap på veien!
Foto: PrivatOUSLAND: Han har vært der før, men tar turen igjen og arrangerer ekspedisjon til Sydpolen 100 år etter Amundsen.
Foto: ScanpixGAMMEL RUTE: Jan-Gunnar Winther, Harald Dag Jølle, Stein P. Aasheim og Vegard Ulvang skal gå Amundsens gamle rute til Sydpolen.
Foto: Vegard UlvangKVINNE-EKSPEDISJON: Liv Arnesen og Ann Bancroft tar med seg kvinner fra hver verdensdel til polpunktet, de har lagt om planene fordi det skjer så mye på polpunktet i desember.
Foto: Liv Arnesen/Ann BancroftSTATSMINISTEREN: Røpet i sin nyttårstale at også han har tenkt seg til Sydpolen 14.desember 2011.
Foto: Horne, Kari Merete / SCANPIXMAIER: Tidligere toppalpinist Herman Maier kaster seg over Sydpol-utfordringen i år.
Foto: OLIVIER MORIN / AFPPOLPUNKTET: Rundt en globus med speil til alle kanter kan de samles - alle som vil markere Amundsen 100 år etter.
Foto: Petter Nyquist/ao3spr.comHISTORISK: Sammen med sine fire ledsagere Olav Bjaaland, Helmer Hansen, Sverre Hassel og Oscar Wisting når Roald Amundsen (39) som førstemann når Sydpolen. Ekspedisjonen på vei over en isbree med hunder og slede.
Foto: ScanpixDa deltagerne i Amundsens ekspedisjon til Sydpolen kjempet seg frem til verdens sydligste punkt, var det en bragd de lenge var alene om å ha gjennomført.
100 år etter er situasjonen en ganske annen.
- Les mer om Nansen-Amundsen-året 2011
«Ikke forstyrr»
– Jeg får sy et «do not disturb»-skilt på teltduken så jeg får gå i fred, ler Steffen Dahl.
Han har tenkt å gå alene både til Nordpolen og Sydpolen i jubileumsåret.
Han vil gjerne stå på sydpolen 14.desember 2011 - nøyaktig 100 år etter Amundsen.
Men uforstyrret får han neppe gå. Minst 14 norske og internasjonale ekspedisjoner har planlagt å stå samme sted på samme tid!
For første gang blir det kanskje kø i «ingenmannslandet» Antarktis!
Unormalt mange ekspedisjoner
For å markere Amundsens bragd vil rekordmange gå i hans spor til Sydpolen.
En ufullstendig oversikt (se lenger ned i saken) viser at minst 8 norske og 7 internasjonale ekspedisjoner har planlagt å gå til Sydpolen for å markere Amundsen-jubileet i november og desember 2011.
Birgit Njåstad, seksjonsleder ved Norsk Polarinstitutt har oversikt over de fleste norske ekspedisjoner til Sydpolen og bekrefter at dette ikke er normalt:
– Vanligvis er det mellom 0 og 2 norske ekspedisjoner i året, så dette er helt klart mer enn normalt mange, men det er ikke overraskende i et så stort jubileumsår sier Njåstad.
Det kan altså bli folksomt i isødet!
For Steffen Dahl spiller det liten rolle at han ikke er den eneste med denne planen:
– Jeg går min tur og så får de andre gjøre sin greie, sier han.
Han har drømt om turen siden han gikk på ungdomsskolen og endrer ikke planer fordi mange andre har tenkt å gjrøe det samme. Men han slår neppe følge med noen om han skulle treffe dem på veien:
– Nei, dukker det opp noen ekspedisjoner utenfor teltet kommer jeg ikke til å slå følge med dem, jeg trives i mitt eget selskap. På en sånn tur orker jeg ikke høre noen andre sin pulk eller noen andre sine meninger om noe, sier Dahl.
Miljøtrøbbel i Amundsens spor?
Miljøet på Antarktis er spesielt sårbart.
Men så lenge alle ekspedisjoner holder seg til strenge regler for avfallshåndtering og oppførsel, er det transporten inn til kontinentet som utgjør den største miljøbelastningen når det er så mange ekspedisjoner på samme tid, forteller Njåstad.
I tillegg vil risikoen for at noen får problemer og trenger hjelp øke. Det gir utfordringer i forhold til beredskap og logistikk.
Også forskning kan bli forstyrret dersom alle deltagerne kommer strømmende forbi samme forskningsstasjon omtrent samtidig.
– Må ekspedisjonsdeltagerne tenke på noe spesielt siden det er så mange samtidig?
– Nei, ikke annet enn at dersom de er ute etter den store villmarksopplevelsen så kan vel den kanskje bli litt forstyrret, ler Birgit Njåstad.
Sydpolfest med statsministeren?
Dersom mange av ekspedisjonene når målet sitt om å stå på polpunktet 14.desember, kan det bli litt av en forsamling der!
Kanskje blir det jubileumsfest med hundre deltagere?
– Jeg tror nok ikke det noen gang har vært så mange besøkende der samtidig, sier Birgit Njåstad.
Selve polpunktet er en åpen plass der det er satt opp en globus med speil i alle retninger.
Plassproblemer blir det altså ikke - og kanskje statsminister Jens Stoltenberg tar med kake?
Stoltenberg avslørte i sin nyttårstale at også han vil være med på festen på Sydpolen.
Så langt er det planlagt at statsministeren skal delta i en markering på Antarktis, men planene for reisen og arrangementet er ikke klare enda, opplyser kommunikasjonssjef ved statsministerens kontor, Trude Måseide.
Men siden han neppe tar seg til polpunktet på egen hånd, er det kanskje naturlig at det er han som tar med kake?
– Dersom statsministeren er der når jeg kommer, skal jeg nok hilse på ham. Jeg tenkte jeg skulle spare noen godbiter til han så han kan se hva jeg har levd på i tretti dager på tur, sier Steffen Dahl.
– Men er det ikke naturlig at det er han som spanderer kake på dere andre da?
– Jeg går uten etterforsyninger så dersom han har med seg noe godt så sier jeg nok ja takk til det!
Norske ekspedisjoner til Sydpolen i 2011
Alle norsk ekspedisjoner må godkjennes av Polarinstituttet.
UT.no vet om minst 8 planlagte norske Sydpolekspedisjoner, i tillegg kommer altså en rekke utenlandske:
- Polarinstituttets leder Jan-Gunnar Winther går Amundsens gamle rute sammen med Stein P. Aasheim, Vegard Ulvang og Harald Dag Jølle. De håper å markere 100-års jubileet på polpounktet 14.desember.
- Teleselskapet One Call arrangerer en konkurranse der vinnerne får være med til Sydpolen i Amundsens spor.
- Liv Arnesen og Ann Bancroft har med seg kvinner fra hele verden, men har utsatt sin ekspedisjon til Sydpolen fordi de menr deres budskap vil drukne i alt annet som skjer i Amundsens spor.
- Ekspedisjonsselskapet Hvitserk arrangerer også jubileumsekspedisjon til Sydpolen.
- Også Børge Ousland tar med seg pengesterke og eventyrlystne på tur til Sydpolen for å markere Amundsens ferd.
- Norsk navigasjon har et tøft mål for sine ansatte. De skal sammen gå på ski til Sydpolen i desember 2011 og startet forberedelsene allerede i 2008.
- Steffen Dahl har tenkt seg både til Nordpolen og til Sydpolen i 2011. Og selv om han går alene til begge polene, blir han neppe ensom. Også han har mål om å være fremme på Sydpolen 14.desember.
- Asle T. Johansen har tidligere syklet gjennom Iran og gått over Grønland, nå har også han meldt inn planer om en Sydpolekspedisjon i samme tidsrom som de andre.
Vet du om flere som skal til Sydpolen i Amundsens fotspor? Tips oss!
Et utvalg utenlandske ekspedisjoner:
Alle land som har underskrevet Antarktistraktaten har regler for ekspedisjonsdeltagere.
Men alle registrerer seg hos myndigheter i sitt eget land. Derfor finnes det ingen samlet oversikt. Her er likevel noen av dem som skal til Sydpolen for å markere Amundsen-jubileet:
- Tidligere toppalpinist Herman Maier skal sammen med tre andre østerrikere konkurrere mot et tysk lag om å komme først til Sydpolen - i ekte Amundsen/Scott-ånd.
- Britiske soldater med erfaring fra Afghanistan skal også prøve seg på kappløpet mot Sydpolen.
- Franskmannen Faysail Hanneche, bosatt i Trysil drar avgårde mot Sydpolen 16.oktober.
- I tillegg har flere ekspedisjonsselskaper turer man kan melde seg på.

