10.02.2012

Forsvarssjefen vil ha kun én kampflybase

Harald Sunde (Foto: Stian Lysberg Solum/Scanpix)

Forsvarssjef Harald Sunde anbefaler at Stortinget vedtar å beholde én kampflybase i Norge. Han vil ikke si hvilken abse han foretrekker.

Foto: Stian Lysberg Solum/Scanpix

Ordfører Odd- Tore Fygle har fortsatt tro på at Bodø kan få en del av jagerflybasen, selv om forsvarssjefen ikke vil ha en delt løsning.

– Det er Stortinget og Regjeringen som bestemmer dette til slutt, sier Fygle.

Forsvarssjef Harald Sunde vil ha kun en kampfly-base i Norge. Ifølge en baserapport tyder det på at Ørland vil være det billigste alternativet.

Jagerfly på vingene (Foto: Helge Lyngmoe/NRK)

KAMP OM KAMPFLYENE: Det er regjeringen og stortinget som får siste ord i saken om hvor basen skal ligge.

Foto: Helge Lyngmoe/NRK

– Sett ut fra mitt ståsted vil i utgangspunktet en base tilfredsstille de operative krav og kravene til å operere flyene, sier Sunde til Avisa Nordland.

Bodø-ordfører Odd-Tore Fygle har forståelse for at Forsvaret ønsker å få mest mulig for pengene for en ny jagerflybase, men tror fortsatt bodø har gode sjanser.

En baserapport fra tidligere forsvarssjef Sverre Diesen konkluderte med at en todelt løsning er best, men at en slik løsning vil bli dyr. Rapporten antyder at Ørland trolig er med i begge tilfeller.

Økonomi viktigst

– Økonomi vil være av avgjørende betydning, ifølge Sunde.

Baserapporten slår fast at Ørland vil være det billigste valget med en prislapp på 5,6 milliarder kroner. En base i Bodø vil koste 8,4 milliarder kroner.

Sunde vil ikke uttale seg om hvor basen eller basene skal ligge før han har alle momenter på bordet.

For risikabelt?

I dag skriver NRK Nordland om statsviter Tor Arne Morskogen ved Universitetet i Tromsø, som mener politikerne neppe kommer til å gå for én flybase. Han tror det blir for politisk risikabelt å gå for en løsning med kun én kampflybase.

Hva mener du? Si din mening i kommentarfeltet under bildet om hva Stortinget bør bestemme seg for når det gjelder framtidig kampflybasestruktur i Norge.

F-35 Joint Strike Fighter (Foto: Liz Kaszynski)

Prislapp 42 milliarder: Norge har bestilt 56 fly av typen F-35 Joint Strike Fighter fra amerikanske Lockheed Martin.

Foto: Liz Kaszynski

(NTB)

Nyeste bildegallerier

Banner valgresultat 2011 656x80

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

50 siste Trøndelag

Siste bildegallerier