Foreløpig ikke beiteforbud i utmark

Mattilsynet vil foreløpig ikke innføre et generelt beiteforbud for husdyr i utmark, opplyser Mattilsynet.
Publisert 26.05.2006 17:04.
- Skriv ut
Til nå er det bare gitt varsel til en bonde i Elverum om at det kan bli innført forbud mot å la sau beite i utmarka på grunn av rovdyrfaren.
Varselet om beiteforbud er nylig gitt fordi myndighetene frykter storstilt sauedød og – skader dersom dyrene slippes ut i dette utmarksområdet øst for Glomma som er revir for den såkalte Julussa-flokken av ulv.
Det er erfaringene fra de forrige beitesesongene som har fått Mattilsynet i Sør-Østerdal til å sende ut varsel om beiteforbud til sauebonde Kåre Kleiva i Elverum. Ifølge opplysninger som NTB har innhentet, er dette det eneste varselet som er sendt ut i hele landet til nå.
Avventer dom
I Indre Namdal, der sauene allerede er sendt på beite, er det ikke sendt ut varsel om beiteforbud, selv om området er et kjerneområder for ynglende bjørn. Til nå har bjørnen slått i hjel mellom 20 og 30 sauer, opplyser distriktssjefen i Mattilsynet i Namdalen, John Falch til NTB.
– Vi avventer situasjonen, men skulle det bli for galt, kan det bli aktuelt å be bøndene om å kalle sauene hjem og innføre beiteforbud, sier Falch.
Ifølge seksjonssjef Knut Rønningen er det flere forhold som gjør at de lokale mattilsynene er forsiktig med å innføre beiteforbud i utmark. I september skal Høyesterett ta stilling til en dom fra lagmannsretten der staten fikk medhold etter at den lokale dyrevernsnemnda i 2002 innførte beiteforbud for 13 sauebønder fra Rendalen.
Senere er Mattilsynet kommet inn og blitt en myndighet som kan innføre slike forbud.
Skille sau og rovdyr
I Elverums-traktene er 27. mai den tradisjonelle datoen for å slippe sauene på utmarksbeite. Varselet er med andre ord gitt like før det er vanlig å slippe sauene på beite, og sauebonde Kåre Kleiva har 14 dagers frist for å komme med innsigelser til varselet.
– Varselet går ut på at Kleiva må opprette et skille mellom sauene og rovdyrene i området slik at vi slipper de store skadene på sau som ulv har forårsaket tidligere, sier seksjonssjef i Mattilsynet i Sør-Østerdal, Harald Øverby, til NTB.
Ifølge Øverby er det opp til bonden og de andre bøndene i området å komme med forslag som kan føre til at Mattilsynet slipper å innføre forbud mot tradisjonelt utmarksbeite i området.
Øverby understreker at Mattilsynets oppgave er å påse at dyrevernlovens regler blir fulgt. Om det gjøres ved å fjerne rovdyrene i området eller ved å holde sauene bort fra ulven, er det samme for Mattilsynet, påpeker han.
(NTB)Nyeste bildegallerier
Siste riksnyheter
- En drept og åtte såret i skuddrama
- Partane i Oslo-meklinga tek pause
- Vil ikke myke opp egenkapitalen
- Minst åtti drept i Syria fredag
- Brasils president med miljøveto
- Pingvin fanget i Tokyo
- BI-lærer anklages for juks
- Nordmann blir klimatopp
- Svenn Stray er død
- Pavens butler arrestert
- Valgthriller i Egypt
- Massearrestasjoner i Baku
- Tre drept i bombeangrep i Tyrkia
- E18 stengt etter ulykke
- Historisk hendelse i rommet
- To hardt skadd i trafikkulykke
- Ble stående på jernbanesporet
- Varsler kaos i flytrafikken
- Bankia trenger 150 milliarder
- Unio trapper opp streiken
nrk.no/sport
50 siste Trøndelag
- Så fort blir bilen farlig varm
- Utviklet undervannsfallskjerm
- Sperret av låve etter gulvkollaps
- Flere skoler kan bli stengt
- – Ikke stå i passkø hvis du ikke må
- Utrykningspolitiet streiker
- – Søppelet skader byens image
- Knallvær igjen til helga!
- Søppelet flyter i Trondheim
- Angelsen best i Europa
- Vil styrke vaktholdet på Værnes
- Jente (3) forlatt i glovarm bil
- Kommers suksess for TSO
- Rocheim hedrer TNT
- Tinnbryllup for Märtha og Ari
- Krakilsk mann truet NAV
- 40 mål utmark svidd av på Kvål
- Klare for å trappe opp streiken
- Tar i mot NRK-ris og ros
- Streiken: Eldre får ikke dusje
- Kvinne skadd i bilulykke
- Frykter søppelkaos i Trondheim
- Streiken påvirker ikke eksamenene
- Rektor styrer skuta alene
- Trøndelag rammes av storstreik
- Vil beholde kreftkirurgi i nord
- Fryktet laksesykdom sprer seg
- Nord-Trøndelag årets skoleeier
- Konflikt om vindkraftprosjekter
- Slik vil en streik ramme Trøndelag
- Intense pollendager i Trøndelag
- Brekk kan bli vraket fra Stortinget
- – Nødrakett startet brann
- Flere skadd i ulykke på Hitra
- Avsløres av mobile kamera
- Brann startet i senga
- Forbud mot øl på glassflasker?
- Fortsatt helsehjelp i rettssalene
- Northug dropper landslagssamling
- 10 år på videregående
- Kom seg fra Steinkjer til Inderøy
- Tilbringer 90 dager i gamle biler
- – Det ser ut som gnisten er borte
- Dåpskjolen går ofte i arv
- Påkjørselansvar skal avgjøres
- Skjerve går av som NTE-sjef
- Ryr inn med navnetips til skjærene
- Andenæs inn på håndballandslaget
- Tatt for bleiesmugling i Lierne
- Trenger skreddersydd tilbud

Maibilder (7)






Guardiola tok farvel med cupgull