Mesterlig til mesterliga
RBK sto imot trykket fra Besiktas, og tok seg på mesterlig og vis til mesterligaen onsdag kveld. Norsk klubbfotball har fått sitt store gjennombrudd.
Publisert 22.02.2006 15:13.
- Skriv ut
Besiktas - Rosenborg 3-1
På Inønu stadion 23.08.1995
40 000 tilskuere
Dommer: Marc Batta, Frankrike.
Gult kort: Stefan Kuntz, Besiktas.
Mål
1-0 Stefan Kuntz (9)
1-1 Harald Brattbakk (67)
2-1 Kuntz (str.85)
3-1 Mehmet (87)
Rosenborg (4-5-1):
Jørn Jamtfall - Bjørn Tore Kvarme, Bjørn Otto Bragstad, Erik Hoftun, Ståle Stensaas - Karl-Petter Løken, Roar Strand (Tom Kåre Staurvik fra 90.), Bent Skammelsrud, Trond Egil Soltvedt (Steffen Iversen fra 52.), Jahn Ivar Jakobsen - Harald Brattbakk.
Besiktas (4-5-1):
Raimond Aumann - Recep, Alpay, Ronny Johnsen, Mutlu - Ornan, Sergen, Riza, Mehmet, Sertan (Oktay fra 60.) - Stefan Kuntz.
1-3-tapet i Istanbul gjorde ingenting. Rosenborg vant 4-3 sammenlagt, og i den norske garderoben sto jubelen i taket etter kampen.
- Jeg har aldri vært så lykkelig og aldri så sliten. Dette er det største jeg har vært med på, sa trener Nils Arne Eggen jublende mellom stadige kyss på assistent Bjørn Hansens kinn.
- Vi fikk en grusom start, men jobbet oss inn i kampen. Vi visste at tålmodigheten ville gi resultater og fikk rett. Jeg er stolt, fastslo Eggen.
Moroa begynner
1-3 mot Besiktas i Tyrkia etter 3-0 hjemme, er imponerende. Og moroa har bare såvidt begynt. Fredag trekkes gruppespillet, og utfordringene vil stå i kø for Rosenborg utover høsten. Real Madrid, Juventus, Ajax og Blackburn er bare noen av navnene Uefa-sjefene legger i hatten sammen med Rosenborg i Geneve.
- Jeg vet ikke hvem jeg helst vil møte. Så vanskelige spørsmål kan jeg ikke svare på nå. Men vi skal spille serie, og det passer oss bedre enn cup, sa Eggen.
Rosenborg er allerede garantert rundt 11 millioner kroner i honorar for deltakelsen i mesterligaen, og mer bør det bli. I fjor ga hvert poeng 2,4 millioner i kassa, avansement til kvartfinale 14,6 millioner, semifinale 14,6 millioner og finale 18,6 millioner kroner.
Flaks
Som alle dyktige lag hadde Rosenborg flaksen på sin side. 20 minutter ut i andre omgang lobbet Ronny Johnsen en ball som så ut til å være inne da Erik Hoftun nikket den ut. Men dommer og linjemann var enige om at ballen var i spill.
- Jeg så ikke om ballen var over streken, men det var uansett ikke vår dag. Vi spilte bra, men klarte ikke å score. All ære til Rosenborg for det, sa Ronny Johnsen, en av Besiktas' absolutt beste spillere onsdag.
- Jeg tror ikke ballen var inne, men vet ikke. TV-bildene må avgjøre, innrømmet Hoftun.
- For noe tøv. Den var aldri inne. Noe så dumt gidder jeg ikke kommentere, sa Eggen.
I stedet for 2-0 til Besiktas - og en tyrkisk scoring fra ekstraomganger - satte Harald Brattbakk punktum for spenningen to minutter senere. Steffen Iversen fosset fram på en kontring, spilte ballen i akkurat riktig øyeblikk, og en fri Brattbakk dundret inn avansementet. På stillingen 1-1 måtte Besiktas score fire ganger for å vinne sammenlagt. De klarte to, men var ikke i nærheten av fire.
Verst mulig åpning
Kampen kunne ikke begynt verre for RBK. Besiktas startet i et morderisk tempo, og nordmennene virket fullstendig paralysert. Verst ute å kjøre var høyreback Bjørn Tore Kvarme, som gang på gang ble snurret bort eller var ute av posisjon.
Målet kom fra hans side. Mehmet kom seg til dødlinja og la inn i midten. En tydelig nervøs Jørn Jamtfall ble stående på streken, og Stefan Kuntz trykket ned Erik Hoftun og nikket i nettet fra 4,5 meter.
Det neste kvarteret var Rosenborg knapt over midtlinja. De gangene laget vant ballen, ble den måket vekk - uten at spillerne trakk seg ut av forsvar. Dermed kunne ikke Besiktas-spissene gått i offside selv om de hadde ønsket det. Rosenborgs "samhandling", som Nils Arne Eggen ynder å trekke fram ved enhver anledning, eksisterte ikke.
Heldigvis er ikke Besiktas verdens mest effektive lag. De helt store sjansene uteble, og etter 25 minutter var det flere enn Roar Strand som skjønte at det gikk an å beholde ballen mer enn ett sekund. Kalle Løken og Mini våget seg oftere framover, og sistnevnte var faktisk nær scoring med RBKs første skudd for kvelden i det 38. minutt.
Hysteri
Vi visste at tyrkerne er fotballgale, men omfanget av hysteriet var vi ikke forberedt på. Allerede i formiddagstimene var flere tusen fans på plass utenfor murene ved Inønu stadion, og da vi ankom banen to og en halv time før kampstart, var tribunene fulle og bråket øredøvende!
Rosenborg-spillerne fikk til fulle merke trykket da de inspiserte den perfekte gressmatta en time før avspark. De rundt 1000 mobiliserte væpnede politifolkene, mange av dem med skjold og hjelmer, dannet en jernring rundt banen, mens trønderne ble gjenstand for en gigantisk pipekonsert. De 130 tilreisende RBK-tilhengerne gjorde tapre forsøk på å oppmuntre sine helter, men hørte neppe sin egen jubel.
Det gjorde de imidlertid etter kampen. Mens slukkørede tyrkere duknakket forlot stadion, fikk en gjennomsliten RBK-tropp fortjent hyllest fra sine ekstatiske tilhengere.
- Et enormt løft for RBK og norsk fotball. Dette er det stort å få være med på, og jeg ble beruset av stemningen. Egentlig er dette helt ubeskrivelig, sa Rosenborgs "matchvinner" Brattbakk.
(NTB)
Nyeste bildegallerier
Siste riksnyheter
Partane i Oslo-meklinga tek pause - Vil ikke myke opp egenkapitalen
- Minst åtti drept i Syria fredag
- Brasils president med miljøveto
- Pingvin fanget i Tokyo
- BI-lærer anklages for juks
- Nordmann blir klimatopp
- Svenn Stray er død
- Pavens butler arrestert
- Valgthriller i Egypt
- Massearrestasjoner i Baku
- Tre drept i bombeangrep i Tyrkia
- E18 stengt etter ulykke
- Historisk hendelse i rommet
- To hardt skadd i trafikkulykke
- Ble stående på jernbanesporet
- Varsler kaos i flytrafikken
- Bankia trenger 150 milliarder
- Unio trapper opp streiken
- – Ville forstått våre krav
nrk.no/sport
50 siste Trøndelag
- Så fort blir bilen farlig varm
- Utviklet undervannsfallskjerm
- Sperret av låve etter gulvkollaps
- Flere skoler kan bli stengt
- – Ikke stå i passkø hvis du ikke må
- Utrykningspolitiet streiker
- – Søppelet skader byens image
- Knallvær igjen til helga!
- Søppelet flyter i Trondheim
- Angelsen best i Europa
- Vil styrke vaktholdet på Værnes
- Jente (3) forlatt i glovarm bil
- Kommers suksess for TSO
- Rocheim hedrer TNT
- Tinnbryllup for Märtha og Ari
- Krakilsk mann truet NAV
- 40 mål utmark svidd av på Kvål
- Klare for å trappe opp streiken
- Tar i mot NRK-ris og ros
- Streiken: Eldre får ikke dusje
- Kvinne skadd i bilulykke
- Frykter søppelkaos i Trondheim
- Streiken påvirker ikke eksamenene
- Rektor styrer skuta alene
- Trøndelag rammes av storstreik
- Vil beholde kreftkirurgi i nord
- Fryktet laksesykdom sprer seg
- Nord-Trøndelag årets skoleeier
- Konflikt om vindkraftprosjekter
- Slik vil en streik ramme Trøndelag
- Intense pollendager i Trøndelag
- Brekk kan bli vraket fra Stortinget
- – Nødrakett startet brann
- Flere skadd i ulykke på Hitra
- Avsløres av mobile kamera
- Brann startet i senga
- Forbud mot øl på glassflasker?
- Fortsatt helsehjelp i rettssalene
- Northug dropper landslagssamling
- 10 år på videregående
- Kom seg fra Steinkjer til Inderøy
- Tilbringer 90 dager i gamle biler
- – Det ser ut som gnisten er borte
- Dåpskjolen går ofte i arv
- Påkjørselansvar skal avgjøres
- Skjerve går av som NTE-sjef
- Ryr inn med navnetips til skjærene
- Andenæs inn på håndballandslaget
- Tatt for bleiesmugling i Lierne
- Trenger skreddersydd tilbud

Maibilder (7)






Guardiola tok farvel med cupgull