26.05.2012

Fire lakseelver vernes

Laksefiske i Namsen (Foto: NRK Trøndelag)

Namsen, Verdalselva, Nidelva og Orkla blir trolig nasjonale laksevassdrag. Målet er bedre vern av villaksen.

Å verne elvene vil blant annet kunne hindre framtidig kraftutbygging, forby ny oppdrettsvirksomhet og stille strengerer krav til etablerte oppdrettsanlegg. Bedrifter som kan forurense mye får heller ikke etablere seg.

10 laksevassdrag i Trøndelag

Regjeringen la i dag fram sitt forslag til vern av 15 nye nasjonale laksevassdrag og åtte nye nasjonale laksefjorder. I Trøndelag kan det totalt bli 10 laksevassdrag hvis forslaget blir vedtatt, ettersom det allerede er etablert seks laksevassdrag her.  

Gode lakseelver

 

Laksefiske i Namsen (Foto: NRK Trøndelag/NRK)

Laksebestanden i Namsen er svært tallrik og har et stort innslag av storlaks. Laksefangstene er svært høye og overgås vanligvis bare av Tanavassdraget i Finnmark. Laksebestanden i Verdalselva består i hovedsak av små- og mellomlaks, men enkelte år er det også en betydelig andel storlaks. Også her er fangstene høye.

Både Namsen og Verdalselva munner ut i etablerte laksefjorder, henholdsvis Namsfjorden og Trondheimsfjorden. Det er derfor ikke foreslått nye laksefjorder i Trøndelag. Trondheimsfjorden ble laksefjord i 2003.

Orkla er sammen med Gaula det mest produktive laksevassdraget rundt Trondheimsfjorden og ett av landets viktigste laksevassdrag. Laksen i Nidelva en storvokst, og elva er et av landets mest produktive laksevassdrag regnet i produksjon per kilometer lakseførende strekning.  

Villaksstammen i fare

Regjeringens forslag innebærer at det til sammen blir 52 nasjonale laksevassdrag og 29 nasjonale laksefjorder i Norge.  

- Hele tre fjerdedeler av den norske villaksressursen får nå en særlig beskyttelse i vassdrag og fjordområder. I tillegg styrker vi villaksens livsvilkår blant annet gjennom nye tiltak mot rømming av oppdrettslaks, bevaring av leveområder og bedre regulering av laksefisket, sier miljøvernminister Helen Bjørnøy i en pressemelding.

Den atlantiske villaksen er nede på et historisk lavt nivå, og det hersker stor usikkerhet om laksebestandenes fremtid. I Norge er 45 laksebestander utryddet, og om lag 1/3 av de 401 gjenværende bestandene er truet eller sårbare.

Nyeste bildegallerier

Banner valgresultat 2011 656x80

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

50 siste Trøndelag

Siste bildegallerier