Thomas Hylland Eriksen – 20. desember

Hvordan påvirker amerikansk utenrikspolitikk verdens folk? Hva gjør kurderne hvis det blir krig i Irak? Hva skjer med demokratiet i Sør-Afrika? Hvilke positive sider har globalisering og internett for fattige mennesker i verden? Dette er noe av det vi skal snakke om i Lang Lunsj i Østlandssendingen. Og du kan delta.
Publisert 20.12.2002 10:03.
- Skriv ut
Fakta
LYD OG VIDEO

Hjelp | Mer lyd og video
ALT OM:
- –Går det galt i Sør-Afrika, vil mye rakne i hele Afrika, sier Thomas Hylland Eriksen Windows media 30:00
- Alle lunsjgjestene
- Lunsjgjester E
Dagens Lang Lunsj skal favne vidt. Det ambisiøse målet er å lage en statusrapport for menneskeheten ved utgangen av år 2002. Dagens lunsjgjest er en av de nordmenn som kan mest om verden. Han er professor i sosialantropologi og heter Thomas Hylland Eriksen.
For å gjøre opp status for verden er det ikke mulig å komme utenom situasjonen i Irak. En krig vil få store ringvirkninger spesielt i Midt-Østen. Men i Lang lunsj skal det også handle om andre deler av verden som ikke ligger like langt fremme i nyhetbildet. Som for eksempel India og Kina, som har 40 prosent av verdens innbyggere. Mange av innbyggerne opplever nå økonomisk vekst. Det skal handle om hvordan det går i Sør-Amerika, spesielt i Argentina, som ved begynnelsen av dette året var i nyhetsbildet på grunn av den store gjelda landet sliter med I Sør-Afrika blir ANC beskyldt for ikke å gjøre noe med økende klasseskiller og fattigdom.
I Lang Lunsj etter dagsnytt klokken 11 før du møte en antropolog som ikke er spesielt optimistisk på menneskehetens vegne ved inngangen til år 2003. Har du spørsmål eller kommentarer kan du sende dem inn til programleder Gunnar Grøsland .
Lunsjgjester E
- Åsleik Engmark – 16. august
- Hjalmar Eide – 17. september
- Elisabeth Eide – 20. september
- Jon Ewo – 3. oktober
- Harald Rosenløv Eeg – 30. januar
- Toril Eide – 11. mars
- Jan Eggum – 18. april
- Ine Marie Eriksen – 12. august
- Karl Otto Ellefsen – 18. september
- Thomas Hylland Eriksen – 20. desember
- MILITÆR STRATEGI
Alle lunsjgjestene
- Indra Lorentzen – 4. mai
- Anders Krystad og Knut Sverre Røang – 8. mai
- Arne Berggren – 9. mai
- Liv Ramkjær – 10. mai
- Levi Fragell – 11. mai
- Kaare Norum – 14. mai
- Kai Børre Andersen – 15. mai
- Ellen Wigaard Scheel – 16. mai
- Knut Fuglseth – 18. mai
- Åge Danielsen – 21. mai
- Geir Henriksen og Tommy Gilen – 22. mai











