11.02.2012

Fuglejeger jaget av brølende bjørn

IllustrasjonsfotoIllustrasjonsfoto

- Jeg tenkte, det er godt det ikke er bjørn her. Så hørte jeg et veldig brøl, og en svær bjørn kom brølende mot meg. Hør Øyving Hagelunds utrolige histore.

SE OGSÅ:
LYD OG VIDEO  Lyd Video
Hjelp | Mer lyd og video

Øyvind Hagelund fra Trøgstad fikk en dramatisk opplevelse denne helgen.

- Dette er ikke mulig!

- Lørdag var vi på fuglejakt i Trysil. Jeg tusla rolig i skauen, da jeg så et bjørnehi som var rundt ti meter unna, og kikka mot hiet. Jeg tenkte; Det er godt det ikke er bjørn her. Da hørte jeg et veldig brøl, også kom en bjørn rett mot meg ut av hiet. Jeg tenkte - dette er ikke mulig!

Fuglejegeren ble redd, men han klarte tenke klart, og begynte løpe.

- Jeg viste ikke helt hva jeg skulle gjøre, men jeg kunne ikke stå stille heller, så jeg begynte løpe. Jeg trodde bjørnen bare skulle skremme meg, men den løp etter meg. Jeg skjøt to skudd etter den for å skremme, men det brydde den seg ikke om i det hele tatt. Jeg løp videre, og bjørnen etter.

Skjøt bjørnen i ansiktet

Flukten fortsatte videre i skogen, og Hagelund fikk ladet børsa mens han løp.

- Jeg tenkte jeg måtte finne en sti å løpe på så ikke jeg falt. Jeg hørte bjørnen bak meg, og da jeg snudde meg var den fem meter unna. Da tenkte jeg; Nå må jeg skyte, ellers blir jeg bjørnemat. Jeg skjøt med hagla mot bjørnen, midt i ansiktet, men den ga seg ikke. Et hagleskudd mot bjørn er jo ikke akkurat mye, men den sluttet og brøle etter to skudd mot hodet, og sakket litt etter. Da datt jeg, og fylte opp hagla igjen, klar til å skyte, men da kom den ikke etter meg mer, forteller fuglejegeren.

Etter noen minutter fikk Hagelund samlet seg litt, og kontaktet kameratene for å varsle dem om bjørnen.

- Jeg var skjelven, og hadde en pust som ikke er til å tro, selv om jeg bare hadde løpt en 20 - 30 meter. Jeg var helt utslitt, men fikk samlet meg fort. Jeg ringte kameratene mine, og de så bjørnen 20 meter unna, så den var fortsatt i live, forteller han.

Fant bjørnen i live

Sammen ringte kameratene jegerforeningen.

- Det var jo masse folk i området, og en skadeskutt bjørn er ikke noe å spøke med, forteller Hagelund.

Bjørnen ble lokalisert og virket i fin form da den ble sett av andre i området lørdag kveld, til tross for flere hagleskudd mot hodet.

- Jeg tror de skal la den få leve, og det er greit, synes jeg, sier jegeren.

To døgn etter hendelsen er han fortsatt skjelven, men bjørnen har ikke drept mannens jaktglede.

- I dag går det bra, jeg ser fortsatt for meg bjørnen som kommer etter meg, men jeg skal på fuglejakt igjen, jeg gir meg ikke!

SISTE FRA ØSTFOLD

Banner valgresultat 2011 656x80