08.02.2012

Gaia i vesterled

Vestfoldinger reiser på nytt vestover på vikingtokt. Vikingskipet Gaia velsignes i Sandefjord før ferden starter stankthansaften.

Espen Skancke og resten av mannskapet på Gaia er forberedt på å reise i viking. Foto: Båtlaget Gaia.Espen Skancke og resten av mannskapet på Gaia er forberedt på å reise i viking. Foto: Båtlaget Gaia.

Vikingskipet Gaia skal på tokt til de britiske øyer denne sommeren. Skipet legger ut på ferden og seiler ut fjorden sammen med båtkortesjen i Sandefjord, men vender etter planen ikke tilbake før etter en litt lengre tur.

Fylkesordfører Anne Rygh Pedersen vil denne kvelden ønske skipet hell og lykke på de tre hav - Nordsjøen, Irskesjøen og Skagerrak. Vikingskipet Gaia skal seile ut med "levende vikinger" fra Vestfold, kledd i tidsriktig antrekk.

Sendes som norgesreklame

På de britiske øyer følges turen med stor interesse, og vikingene får spesialbehandling der skipet anløper. På Orknøyene, Skottland, Isle of Man og i Irland planlegges storslagne markeringer og i Wexford sør for Dublin er det lagt opp til en egen Vestfold-Wexford Viking Festival for anledningen, skriver Lars Ueland Kobro i en pressemelding.

Fylkesordføreren er engasjert i å bruke vikinger for å trekke turister til regionen.

- Det er ikke sikkert at fortellinger om vikinger som plyndrer forteller hele historien, sier hun.

Vikingskipet Gaia. Foto: Båtlaget Gaia.Vikingskipet Gaia. Foto: Båtlaget Gaia.
Banner valgresultat 2011 468x110