21.11.2009

Vil beholde Loran-C

Regjeringen vil videreføre driften av navigasjonssystemet Loran-C. Flere europeiske land vil beholde det gamle systemet om GPS skulle svikte. En av stasjonene står i Bø i Vesterålen.

Loran-C mast på Jan Mayen. Foto: Værstasjonen.Loran-C mast på Jan Mayen. Foto: Værstasjonen.

Det bakkebaserte Loran-C består av fire stasjoner plassert i Sogn og Fjordane, Nordland, Finnmark og Jan Mayen.

Bakgrunnen for at regjeringen vil videreføre driften av dette navigasjonssystemet er fornyet interesse i Europa. Egentlig skulle systemet avvikles fra 01.01.2006.

Nå ønsker flere europeiske land å ha Loran-C som et backup-system dersom Global Positioning System (GPS) skulle falle ut.

Samarbeid med russerne

Fiskeri- og kystdepartementet har blant annet fått oppfordringer fra EU og fra britiske og franske styresmakter om videre drift av Loran-C.

Også Russland har vist interesse for vidare norsk drift, og et mulig samarbeid med det tilsvarande russiske navigasjonssystemet Chayka.

- Regjeringen gjør defor framlegg til Stortinget om å

Loran-C dekker store deler av Nord-Atlanteren. Loran-C dekker store deler av Nord-Atlanteren.

videreføre driften ved de fire norske Loran-C stasjonene i 2006, sier fiskeri- og kystminister Helga Pedersen.

Fornøyde fiskere

Fiskerne i Nordland er svært fornøyd med at regjeringa vil fortsette drifta av navigasjons-stasjonene Loran-C i 2006.

Steinar Jonassen i Nordland fylkes fiskarlag er glad for at myndighetene har ombestemt seg.

- Det betyr at sikkerheten til de sjøfarende i framtiden blir betydlig bedre. Når en tenker på de svakhetene som er påvist med GPS, betyr dette mye for sikkerheten, sier Jonassen.

Siste: Nordland

Bildegalleri Nordland

Siste nyheter

NRKsport.no

Siste: Nordland

Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas - Opphavsrett NRK © 2009 - Kontakt NRK