01.08.2010

Vågehvalfangsten i gang

Mandag starter årets vågehvalfangst. I alt 31 skuter er påmeldt. Nytt av året er at alle hvalfangskutene skal bruke den såkalte blueboxen.

Flere hvalfangstskuter står nå klare for å dra ut på hvalfangst. I år starter fangsten tidligere enn på mange år.

-Det er vi svært fornøyd med. Dermed kan vi få spredt ferskkjøttet ut over hele sesongen. I tillegg har hvallaget vedtatt at vi ønsker fartøykvoter, slik at vi i alle fall i begynnelsen av fangsten vil ha fartøykvote, så får vi se etter hvert hvordan dette går, sier leder av Norges Småkvalfangerlag Jan Kristiansen til Fiskeribladet.

Årets hvalkvote er på 796 dyr. Kvoten er sammensatt av en årlig basiskvote på 670 og et tillegg på 127 ufanga dyr fra fangsten i 2004.

Det nye med årets fangst er at de fleste fangsskutene ikke lenger behøver å ha inspektører med om bord.

Nytt kontrollinstrument

Et nytt kontrollinstrument kalt bluebox skal sørge for at fangsten foregår innenfor regelverket.   Et nytt kontrollinstrument kalt bluebox skal sørge for at fangsten foregår innenfor regelverket.

-Først har vi fangstdagboken, så blueboxen og så inspektørene. Men det er siste året at inspektører skal være med. Til neste år regner vi blueboxen som utprøvd, og da er det slutt med inspektørordningen, sier Kristiansen til Fiskeribladet.

Før skutene starter hvalfangsten må de få innstallert og kontrollert blueboxene enten i Tromsø eller i Ålesund.

Lyd og video

Siste: Nordland

Bildegalleri Nordland

Siste riksnyheter

NRKsport.no

Siste: Nordland