En av disse teddybjørnene skal ut i verdensrommet

PAKKES NED: Filip Nicolaisen sender av gårde teddybjørnene, der én av dem kan bli skutt ut i verdensrommet.
Foto: Stian Vik MathisenHer pakkes 100 teddybjørner som skal ut til 800 skolelever over hele landet. Nå starter den beinharde konkurransen om hvilken teddynaut som skal skytes ut i verdensrommet.
Publisert 15.12.2011 16:41.
- Kommentarer
- Skriv ut
– Premien er en tur til Andøya der teddybjørnen skal sendes opp med jubileumsraketten den 18. august neste år. Elevene får også jobbe sammen med astronaut Christer Fuglesang, sier prosjektleder Filip Nicolaisen i NAROM (Nasjonalt senter for romrelatert opplæring).
Neste år feirer Norge sine første 50 år i verdensrommet. Det hele startet på Andøya rakettskytefelt i Nordland i 1962. Tidligere i høst ble alle åttendeklassinger i Norge invitert til å delta i konkurransen «Teddynaut».
Nå er de 93 vinnerklassene plukket ut, og de omlag 100 teddybjørnene ankommet Andøya fra «teddynauttrening» i Kina.

LITT SPENTE: Skolebarn skal kjempe for at deres 'Teddy' blir astronaut.
Foto: Stian Vik MathisenKonkurransen, som arrangeres i samarbeid med Norges Ingeniør- og Teknologorganisasjon, går ut på at elevene skal utstyre en teddybjørn med romdrakt og enkle instrumenter, for så å sende teddynauten ut på et testoppdrag i værballong fra egen skole.
Vitenskapelig eksperiment
Det er opp til elevene selv hvordan de velger å utføre oppdraget.
– Vi har noen tips til elevene. Teddynauten kan for eksempel utstyres med en mobiltelefon som har integrert videokamera og brukbar lagringskapasitet. Teddynauten festes så til en værballong som fylles med heliumgass til den løfter en bestemt vekt. Videokamera startes og ballongen slippes løs, sier prosjektleder Filip Nicolaisen i NAROM - Nasjonalt senter for romrelatert opplæring.
Teddynauten faller så ned, gjerne i fallskjerm og kan plukkes opp slik at data gjenvinnes.
Det beste vinner

TEDDYNAUT: For å feire Norges 50 år i verdensrommet, skal en teddybjørn sendes ut i verdensrommet.
Foto: NAROMDeretter starter den virkelige jobben for elevene.
– Elevene skal evaluere resultatene av oppdraget i en rapport, som sendes til en regional jury. Juryene vurderer den vitenskapelige kvaliteten, originalitet, gjennomføring, presentasjon. I tillegg har vi lagt inn en liten x-faktor, sier Nicolaisen.
– Hva hvis teddynauten ikke kommer ned på landjorda igjen?
– Bamsene må «overleve» testen. Det blir en utfordring å vite hvordan de skal få bamsen tilbake til landjorda. Sterk vind kan føre ballongen langt ut på havet. Men elevene får tips til hvordan det skal gjøres, sier Nicolaisen.
- Les også: Russisk kosmonaut til Andøya
- Les også: Skal nordlysforske med USA
- Les også: Skal bygge virtuelt romskip
- Les også: Himmellaser møter nordlys
Overlever «teddynauten»?
Premien er tur til Andøya der vinnerbjørnen skal sendes opp med jubileumsraketten 18. august neste år. Vinnerlaget får treffe og jobbe sammen med astronaut Christer Fuglesang. Om teddybjørnen vil overleve romferden er Nicolaisen usikker på.
– Den kommer antakeligvis til å treffe vannflaten med like høy hastighet som når den blir skutt opp. Men det er jo en teddynaut, så den har mulighet til å klare seg, sier han.

UT I ROMMET: Fire britiske «Teddynauter» ble sendt ut i verdensrommet i 2008 som en del av et prosjekt ved Cambrigde University. Bildene er brukt med tillatelse fra universitetet.
Foto: Churchill College, University of CambridgeFakta Andøya rakettskytefelt
- Andøya Rakettskytefelt er et senter for oppskyting av forskningsraketter og slipp av vitenskapelige ballonger.
- Andøya Rakettskytefelt er lokalisert i Oksebåsen på Andøya, som ligger 5 km sørvest for Andenes i Andøy kommune i Nordland fylke. Anlegget er også utstyrt med en rekke bakkeinstrumenter som benyttes i utforskningen av det nære verdensrom. Det fokuseres særlig på den polare atmosfæren i høydeområdet mellom 70 og 2000 kilometer.
- Andøya Rakettskytefelt er en av Nord-Norges mest høyteknologiske bedrifter og har 45 ansatte.
- Den første raketten ble skutt opp i 1962, og ved årsskiftet til 2004 var det sendt opp mer enn 900 raketter fra Andøya Rakettskytefelt.
- Andøya Rakettskytefelt er et aksjeselskap og 10 pst. av aksjene eies av Kongsberg Defence & Aerospace og Nærings- og handelsdepartementet eier de øvrige 90 pst, som igjen forvaltes av Norsk Romsenter.
- 25. januar 1995 utløste en rakett skutt opp fra ARS alarmberedskap i Russland. Den ble fanget opp av radar og tatt for å være et Trident-missil skutt opp fra en amerikansk ubåt i Norskehavet. Bildene av Boris Jeltsin med atomkofferten sin gikk verden rundt, før man oppdaget at rakettens bane var feilberegnet av russerene. (Kilde: Wikipedia)
Les
Siste: Nordland
Ny organisasjon «Ett hav» - Fødende fra Lofoten til Stokmarknes
- Ser på ny sammenslått nødetat
- Vil lage film om roturen
- Torleif trodde yrkeslivet var over
- – Ungdommene raver fulle rundt
- Legger ut vekta på Facebook
- Advarer mot stor snøskredfare
- Insektekspert: – Humlebol uten tvil
- Søskenkrangel i kommunestyret
- Bil på tur rett i havet
- Ny overfallsvoldtekt i Bodø
- Skjebnedag for rådmann
- Oppjusterer skredfaren
- Milliard-resultat for Posten
Bildegalleri Nordland
Værbilder uke 7
- Vett og Uvett turnerer for fulle hus
- The Black Sheeps spilte under Samisk kulturuke
- Reiste fra Lofoten for å åpne isgalleri på den andre sida av jorda
- Tekstilkunstnerne stiller ut klær i Bodø Kunstforening
- Pusser opp på basseng på dugnad
- Mye vær på ei uke
- Nok en kald helg i vente
- Morgenrøden i nord
- Ærfuglene trives godt i Lofoten
Nyheter fra Nord-Norge
- Fyrst Albert besøker Kautokeino
- – Barentshavet må vurderes grundig
- Uten nett og telefon siden i fjor
- Markerer starten på år 5128
- Ny organisasjon «Ett hav»
- Kongekrabbekvoten er fastsatt
- Fødende fra Lofoten til Stokmarknes
- Frykter for pasientsikkerheten
- Bergstø ordnet økonomisk støtte
- Ser på ny sammenslått nødetat
- Mohn ga TIL 10 millioner
- Nå er kongekrabbekvota klar
- Dette er et fenomen
- NRL reagerer på Brekks uttalelser
- Vil lage film om roturen
- Foreldre skremt av spareplan
- Torleif trodde yrkeslivet var over
- TUIL slo storebror TIL
- Slår ring rundt Yalda (9)
- Vil gjemme kofta under kappe
- Slo alarm på grunn av ullvotter
- – Ungdommene raver fulle rundt
- Politimann skadd i tjeneste
- Det blir cruiseboom i Nord-Norge
- Kåven får ikke sparken
- Legger ut vekta på Facebook
- – Ulovlig med rein i baksetet
- Advarer mot stor snøskredfare
- Politiet advarer mot snøskredfare
- 16. plass for finnmarking i Tyrkia
Siste riksnyheter
Lippestad pappa for åttende gang - – Det var et helvete for meg
- Demonstrasjoner mot norsk leir
- Rekordmange på flukt i Afghanistan
- – Opposisjonen er på statsrådjakt
- – Svenskene er elleville
- Romney og Santorum i klinsj
- – Minst 50 drept i Irak-angrep
- – Vi trenger flere som kan regne
- Victoria har født en prinsesse
- Santorum gir minst til veldedighet
- USA: Syria er «skamløst brutale»
- Gikk til angrep mot politiet
- – Tilliten til mat i Norge svekkes
- Drammen tester felles nødnummer
- Omsorgsteknologien er over oss
- Helt eller tulling?
- 10 år siden kulene rammet Savimbi
- Minnemarkering for Berserk
- – Brevveksler med meningsfeller
nrk.no/sport
Siste: Nordland
Ny organisasjon «Ett hav» - Fødende fra Lofoten til Stokmarknes
- Ser på ny sammenslått nødetat
- Vil lage film om roturen
- Torleif trodde yrkeslivet var over
- – Ungdommene raver fulle rundt
- Legger ut vekta på Facebook
- Advarer mot stor snøskredfare
- Insektekspert: – Humlebol uten tvil
- Søskenkrangel i kommunestyret
- Bil på tur rett i havet
- Ny overfallsvoldtekt i Bodø
- Skjebnedag for rådmann
- Oppjusterer skredfaren
- Milliard-resultat for Posten








Ukjente ansikter hopper for Norge

