26.05.2012

– Turistene slapp ut én million torsk

Torsk som blir sluppet ut (Foto: Keno Ferter)

En torsk slippes ut i havet etter å ha blitt dratt på land av en fisketurist.

Foto: Keno Ferter

Så mye som én million torsk kan ha blitt kastet på havet av fisketurister i 2009. – Vi er oppgitte, sier leder i Nordland Fylkes Fiskarlag.

Etter fiskeribiolog Keno Ferters beregninger kan så mye som én million torsk ha blitt kastet på havet av turister i Nord-Norge i løpet av 2009.

Keno Ferter (Foto: Privat)

Keno Ferter forsket frem tallene som viser at turistene kaster enorme mengder torsk.

Foto: Privat

Kaster over halvparten av totalfangsten

Ferter, som studerte ved Universitetet i Bergen, skrev sin masteroppgave som en del av turistfiskeprosjektet til Havforskningsinstittutet.

Han intervjuet turistfiskere ved syv profesjonelle turistfiskeanlegg i Nord-Norge, for å finne ut hvordan fisken blir håndtert.

– Det er sannsynlig at så mye som 60 prosent av turistenes totalfangst blir kastet på havet, sier Ferter.

Etter å ha sluttstilt masteroppgaven og sammenlignet resultatene med tidligere funn fra Havforskningsinstituttet ble det klart at hele én million torsk trolig ble sluppet ut i 2009.

– Jeg har hentet tall fra en studie Havforskningsinstituttet gjorde i 2009, som viser at turistene i bedriftssektoren fikk 530 000 torsk i Nord-Norge. Mine tall viser at 66% av torsken ble sluppet ut i mitt studieområde. Hvis man antar at utslipps-ratene er de samme i 2010, da jeg skrev min oppgave, som de var i 2009, kan det være at så mye som én million torsk ble sluppet ut i 2009, sier Ferter.

Fisketurister ved Koppangen (Foto: Keno Ferter)

Fisketurister ved Koppangen

Foto: Keno Ferter

Ikke stor nok

Ifølge fiskeribiologen er det ulike årsaker til at turistene kaster fisken.

– Enten kaster de fisken som følge av fang og slipp-praksis, men hovedårsaken er at fisken blir betegnet som for liten, selv om det ikke nødvendigvis betyr at den er under minstemål, sier Ferter.

– Problemet er at turistene kommer hit og har betalt for fiskeferiene. Da forventer de å fiske hele perioden, men de må jo likevel respektere reglene her i landet. For å holde seg under 15-kilosregelen er de helt nødt til å slippe ut fisk igjen i Nord-Norge. Det er så lett å fylle kvotene i løpet av kort tid her, sier Ferter.

I dag kan hver turist ta med seg 15 kilo fisk ut av landet hvert døgn, men reguleringen kan nå bli strengere for turistene.

– Liker det dårlig

Leder for Norland Fylkes Fiskerlag, Einar Helge Meløysund, blir verken forbauset over, eller glad for tallene Ferter og Havforskningsinstituttet presenterer.

Einar Helge Meløysund (Foto: Lars Bjørn Martinsen)

Einar Helge Meløysund er leder for Nordland fylkes fiskarlag.

Foto: Lars Bjørn Martinsen

– Det samsvarer med det som vi fiskere har observert rundt disse turistfiskeplassene, sier Meløysund.

– Vi liker det svært dårlig. All den tid vi fiskere har blitt jaget ut av disse områdene for å spare kysttorsken er det ekstra beklagelig at turistene fisker den og hiver den på havet igjen, sier Meløysund.

Han mener mye av fisken stryker med i strabasene når den må over ripa både en og to ganger.

– Det er snakk om små torsk, og det er den vi er spesielt redde for. Jeg tror det er sjelden at den overlever en slik prosess, sier Meløysund, som mener det er på sin plass med strengere regulering av turistfisket.

Uvisst om dødelighet

Hvor mye av fisken som overlever å bli sluppet ut er ikke kjent. Men ifølge Havforskningsinstituttet kan fisken dø både direkte av skadene og indirekte fordi den får vanskelig for å ta til seg mat, og den blir lett et bytte for andre rovdyr.

Men likevel har mange studier i andre land vist at overlevelsen kan være betydelig, hvis fiskene blir sluppet ut på en forsiktig måte, opplyser Keno Ferner i Havforskningsinstituttet.

Kommentarsystemer er levert av DISQUS. NRK står ikke ansvarlig for misbruk av Disqus gjennom andre installasjoner enn på NRK.
Banner valgresultat 2011 468x110

Siste: Nordland

Bildegalleri Nordland

Siste riksnyheter

nrk.no/sport

Siste: Nordland

Banner valgresultat 2011 174x220